Bloomberg Mayıs Ayı Enflasyon Beklenti Anketi Yayınlandı! Memur Ve Emeklilerin Maaşlarına Enflasyon Farkı Eklenecek Mi?

Bloomberg tarafından yapılan Mayıs ayı enflasyon beklentilerine ilişkin anket açıklandı. Buna göre beklentilere göre Türkiye'de Mayıs ayı enflasyonu yüzde 0,07 ile gerçekleşecek. Yine aynı ankete göre yıllık enflasyon yüzde 10,66'ya gerileyecek.

EKONOMİ 01.06.2020 - 17:26 01.06.2020 - 17:26

Bloomberg tarafından her ay yapılan enflasyon beklentilerine ilişkin anket Mayıs ayı için açıklandı. Paylaşılan bilgilere göre ankete toplam 20 kurum iştirak etti.

Ankete katılan kurumlar içerisinde en düşük beklenti Mayıs ayında aylık enflasyonun yüzde 0,53, yıllık enflasyonun ise yüzde 10,5 rakamlarından oluştu. En yüksek benlentiyi bildiren kurum ise Mayıs Ayında aylık enflasyonun yüzde 1,3, yıllık enflasyonun ise yüzde 11,3 şeklinde gerçekleşeceğini tahmin etti.

MAYIS AYI TÜFE BEKLENTİSİ!

Yapılan anketten çıkan ortalama sonuçlara göre Mayıs ayında Türkiye'de aylık enflasyon yüzde 0,7, yıllık enflasyon ise yüzde 10,66 olarak açıklanması bekleniyor.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARINA ENFLASYON FARKI EKLENECEK

TÜFE'nin mayıs ayı için yüzde 0,7 olarak açıklanması emekli ve memur maaşlarını çok yakında ilgilendiriyor. Merkez Bankası tarafından böyle bir rakamın açıklanması durumunda yılın ilk 5 ayında TÜFE oranlarının toplamı yüzde 3,82 olacak. Haziran ayının rakamlarının da eklenmesiyle oran yüzde 4'ü geçecek ve memur ile emekli maaşlarında enflasyon farkı eklenecek.

Öte yandan bir önceki ayda Bloomberg'in enflasyon beklentisi anketinde rakamlar tahminlerin bir miktar üzerinde çıkmıştı.

Enflasyon rakamları 3 Haziran Çarşamba günü Merkez Bankası tarafından kamuoyuna resmen açıklanacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@