Koronavirüs salgınıyla küresel çapta mücadele devam ederken, fırsatçılar boş durmuyor. Çeşitli bahaneler ve yalanlarla vatandaşları dolandırmaya çalışan fırsatçılara karşı uyarı yapıldı. BKM tarafından gerçekleştirilen uyarılarda son dönemlerde pek çok vatandaşın koronavirüs bahanesiyle dolandırıldığının altını çizdi. Dolandırıcılar yeni faaliyetler üzerinde çalışmaya başladılar.

Salgın döneminde ortaya çıkan korku, endişe, merak gibi duyguları kullanarak, bağış toplama, sahte siteler üzerinden ihtiyaçlara yönelik satış yapma gibi çeşitli yöntemler belirlenerek dolandırıcılık faaliyetleri yönetilmeye başlandı. Şimdiye kadar pek çok vatandaşın mağduriyet yaşadığı ortaya çıktı.

BKM Vatandaşları Uyardı!

BKM tarafından tüm vatandaşlara yönelik bir uyarı açıklaması yapıldı. Açıklamada, ‘Son zamanlarda pek çok vatandaşımızın duygularının istismar edildiğini tespit ettik. Telefonla ya da sosyal medya hesapları üzerinden iletişime geçmek isteyip, faiz indirimi, kredi ertelemesi, aidat ya da borç iptali gibi sebeplerle iletişime geçerek kişisel bilgilerinizi isteyen kişilere inanmayın. Kart bilgilerinizi ele geçirip dolandırabilirler. Yine telefon ya da sosyal medya hesapları üzerinden kişilerin duygularını kullanıp koronavirüs bağış yardımı ya da uygun fiyatlı maske, eldiven ve dezenfektan satışı yaptığını söyleyen kişilerin araştırılması gerekir. Pek çok yanlış söylemle birlikte vatandaşların iyi niyetlerinin kötüye kullanıldığı tespit edildi. Dolandırıcılara karşı koruma sağlamak bu süreçte tamamen vatandaşların elinde’ dedi.

Siber güvenlik uzmanları da salgın dönemlerinde devlet için ya da çeşitli kurumlar üzerinden yapılacak para ödemeleri ve bağışların hesap kontrollerini yapmaları konusunda vatandaşlara çağrıda bulundu. Hassas dönemde dolandırıcılık vakalarının daha fazla yaşandığı ve dolandırıcıların bu tür durumları fırsat bildiği belirtildi.