Bitlis Evde Ek İş İlanları ve Evde Para Kazanılabilecek Meslekler

Bitlis’te evde yapılacak işler genellikle sürekli çalışma imkanı olamayan ev kadınları veya evlenme çağındaki ev kızları tarafından yapılmaktadır. Bu kişiler hem kendi becerilerine göre hem de çevredeki mevcut evde ek iş imkanlarına göre el emeği ağırlıklı olmak üzere farklı işler yaparak ek gelir sağlamaktadır. Bitlis ili özellikle karadut, bal, sucuk, kayısı ve peynir gibi ürünleri ile tüm Türkiye’de tanınmaktadır. Bitlis’te yapılan ek iş kapsamındaki işlerin bazı önemli yanları haberimizde ki

EVDE EK İŞ İMKANLARI 27.04.2020 - 11:08 27.04.2020 - 11:08

Bitlis’te evde yapılacak işler genellikle sürekli çalışma imkanı olamayan ev kadınları veya evlenme çağındaki ev kızları tarafından yapılmaktadır. Bu kişiler hem kendi becerilerine göre hem de çevredeki mevcut evde ek iş imkanlarına göre el emeği ağırlıklı olmak üzere farklı işler yaparak ek gelir sağalmaktadır. Bitlis ili özellikle karadut, bal, sucuk, kayısı ve peynir gibi ürünleri ile tüm Türkiye’de tanınmaktadır. Bitlis’te yapılan ek iş kapsamındaki işlerin bazı önemli yanları aşağıdaki gibidir:

 • Evde yapılan işlerin önemli bir artısı bu işlerin kişinin kapasitesine ve mevcut iş için ayırabileceği zamana göre ayarlanabilmesidir.
 • Ek işler şayet ihtiyaç varsa kişilerin mevcut işlerinin yanında yapılıp ek gelir sağlamalarına da imkan verir.
 • Ek işlerde genellikle ücretler hemen iş bitiminde alınır. Ancak süreklilik gösteren ve adeta asıl iş gibi uzun süreli yapılan bazı işlerde ödemeler aylık veya sezonluk şekilde de yapılabilir.
 •  Evde yapılan işlerde sosyal güvence veya sigorta gibi bir durum söz konusu değildir. Zira bu sebeple dışarıda sabit işlerde çalışma imkanı olan kişiler tarafından çok fazla tercih edilmez.

Bitlis’te Evden Para Kazanılabilecek İşler Neler?

Bitlis’te eve iş veren firmalar haricinde de evde iş fırsatları yaratılabilir. Evden yapılabilecek şu tip işler söz konusudur:

 • Evde biber kurutma, biber ve domates salçası yapma,
 • Evde tahta oyuncak imalatı,
 • Evde süs eşyası üretimi,
 • Evde organik gıda ürünleri paketlemesi,
 • Evde polen, bal, propolis veya petek bal gibi ürünlerin internetten satışı,
 • Evde tığ işleri ve iğne oyası yapımı.

Bitlis’te Evden İş Nasıl Yapılır?

Bitlis’te çok farklı konularda evde iş imkanı bulabilirsiniz. Özellikle bölgenin yöresel ve doğal ürünlerinin oldukça önemli potansiyeli vardır. Evden iş yapmak isteyen kişilerin yapması gerekenler şu şekildedir:

 • Evden iş yapmak isteyen kişiler öncelikle iş alacakları yerden işin detaylarını ve parça başına verilen ücreti net olarak öğrenmelidir.
 • Yapılacak işte belli bir kota var mıdır yani belli sayıda ürün yapıldıktan sonra mı para alınabiliyor bu mutlaka öğrenilmelidir.
 • Yapılan iş sürekli midir yoksa geçici süreli midir bu da önemlidir. Şayet geçici süreli bir iş ise o durumda iş bitince kişinin gelir imkanı kalmayabilir.

Bitlis’te Fabrikalardan Ev İşi Nasıl Alınır?

Bitlis’te evde yapılmak üzere farklı konularda iş veren fabrikalar bu tip işler için genellikle ev kadınlarını kullanırlar. Bitlis’te eve iş veren bazı fabrikalar şunlardır:

 • Çırçır işleme fabrikaları,
 • Ambalajlama fabrikaları,
 • Tütün mamulleri ve aksesuar üreten küçük imalathaneler,
 • Tarım ürünü üreten ve işleyen fabrikalar.

Bitlis’te Ev İşi Nasıl Bulunur?

Bitlis’te evden iş arayan kişiler evde iş ilanları üzerinden evlerinde yapabilecekleri ve kendilerine gelir sağlayacak işler bulabilmektedir. Evde iş yaptıran firmalar genellikle kendi yakın çevrelerinde bulunan ve normalde çalışmayan ancak küçük bir gelire de hayır demeyecek kişileri ve bilhassa ev kadınlarını hedeflemektedir. Bunun sebebi aslında bu tür işlerin normal şartlarda ev geçindirmeye yetmeyecek ancak sadece aile bütçesine destek olabilecek düzeyde gelir sağalmasıdır. Bu sebeple bu tür işlerin ilanları büyük gazete veya iş ilanı sitelerinde çok fazla gösterilmez.

Bu tür işler genellikle duvarlara veya iş yerleri yakınlarına asılan evlere iş verilir ilanları ile duyurulmaktadır. Diğer önemli bir kaynak ise bu işi halihazırda yapan kişilerdir. Bu tip işlerde özellikle bu işi yapan kişiler yakın çevrelerine veya mahallelerindeki diğer kadınlara bu tip işleri duyurarak işletmelere yeni işgücü kazandırırlar.

Kaynak: isbilgisi.com