Dünya ekonomisinde yeni yeni ağırlığını göstermeye başlayan kripto paralar artık yeni dünya düzeninde kendilerine yer bulmaya başladılar. Güvenirliliği tartışılan kriptoparalara insanların itibar etmeleri oldukça zaman alırken vakit geçtikçe bu gevensizlik kırılmaya başladı. Milyarlarca dolarlık bir piyasa haline dönüşen kripto para piyasasının öncüsü olarak kabul edilen Bitcoin 2020'nin sonunda başlattığı çıkışı 2021'e de taşımayı başardı.

BİTCOİN NEDEN YÜKSELİYOR?

Ünlü kripto para analisti Mike McGlone geçtiğimiz haftalarda bir değerlendirme yapmış ve , “Bitcoi,n teknolojiye yakından ilgi duyanlar ve piyasa spekülatörleri haricinde bir ilgi ortaya koymaya başladı. Güçlü küresel yatırımcıların Bitcoin'e giriş yaptıklarını görüyoruz. Portföy yatırımcılarının bu ilgisi Bitcoin'de bugüne kadar görülmemiş bir senaryonun devreye girmesine neden olabilir.” demişti.

Bitcoin'e yatırım yapan yatırımcıların neden bu para birimine ilgi duydukları da açıklanmaya başlandı. Merkez Bankaları koronavirüs salgını nedeniyle piyasaya olan para arzını ciddi anlamda yükselttiler. Enflasyon bu durumda etkisiz eleman olsa dahi para birimlerinin mevcut değerlerinde bir gerileme yaşanması kaçınılmaz hale geldi. Bunun için yatırımcılar Bitcoin'e yönelerek varlıklarını koruma yolunu tercih ettiler. Koronavirüs sürecinin ekonomik sıkıntıları Bitcoin'in bir kaç yıldır beklediği ilgiyi görmesine yol açtı.

BİTCOİN KAÇ DOLAR OLDU?

Bitcoin 2020 yılının sonunda 30.000 dolar seviyesini aşarak kendisinde hiç beklenilmeyen bir noktaya ulaşmıştı. Birkaç ay önce 8.000 – 9.000 dolar arasına sıkışan Bitcoin halving beklentilerinin boşa çıkması ile büyük bir şok yaşamıştı. Ancak piyasa şartları 2020'nin sonunda Bitcoin'i tahmin edilemeyen noktaya taşıdı. Aynı piyasa şartları Bitcoin'in 2021 yılının ilk günlerinde rekor noktalara ulaşmasını sağladı.

Son güncel verilere göre Bitcoin TSİ 10:21'de 34.407 dolara kadar yükseldi. Bu da günlük yüzde 13'ün üzerinde değer kaznaımı anlamına geliyor.

isbilgisi.com