Akaryakıt için planlanan indirimler dün itibariyle yapıldı. Benzin ve motorin için gerçekleştirilen indirimler vatandaşların yüzünü güldürmüştü. Yapılan indirimlerin üzerinden henüz bir ay geçmişken motorinde yeni bir indirim daha yapılmasına karar verildi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından paylaşılan indirimin ne zaman pompaya yansıyacağı merak konusu olmuştu. Gece yarısından itibaren geçerli olacak motorin fiyatlarındaki 7 kuruşluk indirim dikkat çekti.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Ankara’da motorinin litre fiyatı 5.44 liradan satılırken gerçekleştirilecek indirim sonrasında 5.37 liraya düşecek. İstanbul’da ise şimdilerde 5.36 liradan satılan motorinin gelecek indirimle birlikte 5.29 liraya kadar gerilemesi bekleniyor. İzmir’de ise diğer illere kıyasla daha pahalı olan motorinin 5.45 liradan 5.39 liraya düşeceği açıklandı.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması alınarak, dolar kurundaki değişimler göz önünde bulundurularak hesaplanan akaryakıt fiyatları, şehirler arasındaki yaşam standartları, dağıtıcı şirketler ve ortaya çıkan rekabet sonucunda da değişiklik gösterebiliyor.