Ana Sayfa GÜNDEM Binali Yıldırım İstifa Etti

Binali Yıldırım İstifa Etti

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini yürüten Binali Yıldırım görevinden istifa etti.

9
0
Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım Meclis Başkanlığı’na veda konuşması yaparak istifa eti. Yıldırım istifa dilekçesini Meclis Başkanlığı’na teslim etti. Yıldırım “18 Şubat itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına ayrılıyorum.” açıklamalarında bulundu.

Binali Yıldırım yapmış olduğu açıklamada vermiş olduğu davet yemeğinden sonra ayrılık dilekçesini vereceğini ve görevini noktalı yağacağını duyurdu. Muhalefet ve AK Parti arasında istifa tartışmaları oldukça süre gündemde kalmış ve muhalefet partisi CHP’nin Binali Yıldırım’ın belediye başkan adaylığı sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına yürütemeyeceğini öne sürmüştü. Binali Yıldırım da bu tartışmaların yaşanmasından kısa süre sonra TBMM başkanlığından istifa edeceğini açıklamıştı.

Başkanlık Sistemi İstikrar Getirecek

Binali Yıldırım Türkiye’de 99 yılda 65 hükümet kurulduğunu ve 65 hükümetin Başbakanı ve parlamenter sistemi olarak son başbakan ve görevini kendisinin yaptığını dile getirdi.

Binali Yıldırım kısaca söylemekte yarar var ki hükümetlerin ömrü ortalama olarak bir buçuk yıl olmuştur. Cumhurbaşkanlığı sistemi sayesinde tüm Türkiye muradına eriyor. Türkiye’de çok da uzun süreli ve istikrarlı yürütme sistemini kurmak için adımlar atıyoruz. 27 dönemde al 650 vekil ile başladık. Yani 50 milletvekili ile daha fazla çalışmak ve daha fazla hizmet etmek için projeler geliştiriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here