Bilim Kurulu'ndan Yeni Tavsiye Kararları! Ünlü Gazeteci Kamuoyuna Açıklanmayan Yeni Kısıtlamala Önerilerini Duyurdu!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı video konferans yoluyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapıldı. Bilim Kurulu son toplantısında koronavirüs tedbirlerine yönelik yeni tavsiye kararları aldı. Yeni kısıtlamaların yer aldığı tavsiye kararlarının alındığı toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yazılı bir açıklama yaptı. Bilim kurulu hangi kısıtlamaların uygulanmasını tavsiye etti?

GÜNDEM 17.11.2020 - 09:35 17.11.2020 - 09:35

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı video konferans yoluyla yapıldı. Toplantıda yeni koronavirüs tedbirleri ile alakalı olarak tavsiye kararları alındı. Bu kararlar kamuoyuna açıklanmadı ancak gazeteci Candaş Tolga Işık alınan kararları duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise toplantının ardından yazılı bir açıklama yaparak genel bir değerlendirmede bulundu.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında, “Koronavirüs salgınının etkin olduğu Mart ve Mayıs ayları döneminde vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda hem vaka sayılarında hem de ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün bir çok ülke yeniden kapanmaya, kısıtlamaları uygulamaya başladı.” dedi.

YENİ TAVSİYE KARARLARI ALINDI!

Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere bazı illerde salgının yüksek seviyelere ulaştığını söyleyen Sağlık bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye'de koronavirüs salgının yükseldiği tüm kamuoyunun malumudur. Başta İstanbul olmak üzere bazı illerimizde bunu tespit ettik. Bu durum sağlık kuruluşlarımızın üzerindeki baskıyı arttırıyor. Bilim KurulU'nda bunun değerlendirmesini yaptık. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin ve kısıtlamaların hayata geçirilmesine dair tavsiye kararları alındı.” ifadelerini kullandı.

YENİ KISITLAMALARI AÇIKLADI!

Gazeteci Candaş Tolga Işık ise sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamada Bilim Kurulu'nun almış olduğu yeni tavsiye kararlarının bazılarını duyurdu. Candaş Tolga Işık alınacak yeni tedbirlerin şunlar olduğunu söyledi:

-Bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasakları

-Okulların tatilinin uzaması

-Eğlence mekanları ve kıraathanelerin geçici süreyle tamamen kapatılması

-Restoranların ve lokantaların tamamen paket servise geçmesi ve müşteri kabul edilmemesi

KARARI HÜKÜMET VERECEK!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiye kararlarının bağlayıcı bir niteliği bulunmuyor. Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan yönetiminde yapılan kabine toplantılarında bu tavsiyelere uyulup uyulmayacağına karar veriliyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@