Koronavirüs ile mücadelede etkin rol oynayan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun dikkat çeken üyelerinden olan Prof. Dr. Tevfik Özlü yeni bir açıklama yaparak koronavirüs salgınının ne zaman sona ereceğine dair öngörüsünü paylaştı.

YAZA KADAR KORONAVİRÜS ETKİSİNİ KAYBEDEBİLİR!

Tedbirleri uyulmasının ve koronavirüs aşısının yaygın şekilde uygulanmasının virüsün etkisini kıracağını söyleyen Tevfik Özlü, “Biz hızlı bir şekilde aşılamaya geçebilsek, tedbirlere ve kısıtlamalara uyarsak yaza kadar bu ölümcül salgın ile mücadelede çok önemli bir mesafe alabiliriz. Bunu eğer yapamazsak işimiz çok zor olacak. Ancak şu andaki sürece göre biz bu konuda ülke olarak başarılı olacağız.” dedi.

AŞIDAN BAŞKA SİLAHIMIZ YOK

Koronavirüs aşısı ile alakalı yapılan tartışmalara da değinen Tevfik Özlü, “Aşının riskleri elbette var. Ancak koronavirüsten çok daha fazla bir riski yok. Aşıdan başka bu hastalığa çare yok. Biz bir yıldır bu virüsten kaçıyoruz. Ancak durduramıyoruz. Her gün 250 vatandaşımızı kaybediyoruz. Bu ülkede birilerinin annesi, babası, kardeşi, eşi ve çocukları ölüyor. Bunların arasında yarın hepimiz olabiliriz. Bu yangını aşıdan başka söndürecek silahımız yok.” ifadelerini kullandı.

Aşı olma konusunda tereddüt yaşayanları anlayabildiklerini söyleyen Prof. Dr. Tevfik Özlü, “İnsanların tereddütle yaklaşmaları gayet doğaldır. Bu vatandaşlarımız düşünüp tartsınlar. Aşı olmak mı tehlikeli yoksa koronavirüs mü? Kısa bir süre içerisinde bence aşıya karşı oluşan tavır değişecektir. İnsanlar çevrelerinde aşı olanların herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını görünce onlar da aşı olmak isteyecekler. Aşılamayı ne kadar hızlı yaparsa koronavirüs salgınını o kadar tehlike olmaktan çıkarırız.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com