Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan okulların açılması ile alakalı olarak önemli açıklamalarda bulundu. Çok kritik bir karar olacağını söyleyen bilim adamı ara tatilde bir değerlendirme yapılabileceğini ifade etti.

Okulların açılması ve yüz yüze eğitimin başlaması ile alakalı olarak konuşan Mustafa Necmi İlhan, “Okulların açılacağı dönemde koronavirüs rakamlarına bakmak gerekecek. Ancak okullar gerçekten koronavirüsün yayılmasına imkan tanıyor mu? Bu soruya cevap vermek gerekir. Okula giden çocukların koronavirüse yakalandığına dair elimizde bir veri yok. Sağlık Bakanlığı da bu konuda daha önce açıklama yapmıştı. Ancak tedbir maksatlı uzaktan eğitimin modelin egeçilmişti.” dedi.

ARA TATİLDE KARAR VERİLECEK!

Okulların açılması ve yüzyüze eğitimin başlanması için ara tatilin kritik bir süreç olacağını söyleyen Mustafa Necmi İlhan, “Ara tatil beklenerek vakaların yaygınlığına göre karar verilecektir. Vaka sayıları azalmaya başladı. Şubat ayında daha da azalacaktır. Böyle bir durumda vakaların yoğun olmadığı yerlerde okullar yine daha önce yapıldığı gibi ilk önce küçüklerden başlayarak kademeli olarak açılabilir. Ancak vaka yoğunluğu olan illerde okullara yönelik kısıtlama devam edebilir.” ifadelerini kullandı.

YÜZYÜZE EĞİTİM PEYDERPEY BAŞLAR!

Okulların açılması isteniyorsa öğretmenlerin aşılanması gerektiğini söyleyen Mustafa Necmi İlhan, “Öğretmenler koronavirüs aşısı olursa eğitim daha güvenli bir şekilde yol alabilir. Öğrencilerim okullara devam zorunluluğu bulunmuyor. İsteyen öğrenciler uzaktan eğitim ile yoluna devam edebilir.Veya eğitimin bir bölümü uzaktan eğitim bir kısmı ise yüz yüze olabilir. Şubat ayında değerlendirme yapılıp okullarda yüz yüze eğitimin peyderpey başlayacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTELER KOLAY KOLAY AÇILMAZ!

Üniversitelerin açılması husuna da değinen Mustafa Necmi İlhan, “Üniversitelerin açılmasını bir başka başlıkta değerlendirmek zorundayız. Üniversitelerde eğitim yeniden yüz yüze olursa etkileşim ve temas ilkokul, ortaokul ve lise gibi olmayacak. Çok sayıda insan bir araya gelecek. Sosyal mesafe kalmayacak. Öğrenciler yaşadıkları illerden okullarının bulunduğu şehirlere seyahat ederek hareketliliği tırmandıracaklar. Tüm bunlar koronavirüs için şu amada sıkıntılı konulardır. Karar üniversitelerin kendilerindedir ama kişisel düşüncem üniversitelerde eğitimin başlanması için bir süre daha beklemek gerekecek.” dedi.

isbilgisi.com