Türkiye'de son ayların en çok merak edilen konularından birisi koronavirüs salgını nedeniyle okullarda yüz yüze eğitime verilen aranın ne zaman son bulacağı oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim konusunda sık sık kamuoyunu bilgilendirse de henüz beklenilen müjdeli haber koronavirüs salgını nedeniyle verilemedi. Okullarda yüz yüze eğitimle alakalı Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bir açıklama yaptı.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Koronavirüs aşısı ile yeni bir değerlendirme sürecinin başlayabileceğini söyleyen Mustafa Necmi İlhan, “Öğretmenlerimize koornavirüs aşısı yapılmasıyla beraber hasta ve vaka sayılarında bir düşüş meydana gelirse okulların açılmasını yeniden düşünmemiz gerekir. 15 Şubat tarihine kadar meydana gelebilecek salgın değişimine göre yeni bir karar alınabilir.” dedi.

Koronavirüs aşısı olacak ikinci grup içerisinde öğretmenlerin yer aldığını söyleyen Mustafa Necmi İlhan, “Öğretmenlerimizin aşılanmasıyla yeni bir süreç başlayabilir. Bu yeni süreçte daha önce uygulandığı gibi öğrencilerin okula devam etmeleri mecbur tutulmayabilir. Bu şekilde isteyen veliler çocuklarını okula gönderirler. Bu da yığılmayı engeller. İstanbul ve Ankara'da vaka sayılarında yüzde 40'a varan düşüşler meydana geldi. Her ilin özelinde farklı bir karar alınabilir.” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversitelerin açılmasında farklı şartların oluşması gerektiğini söyleyen Mustafa Necmi İlhan, “YÖK tarafından Sağlık Bakanlığı'na başvurulmuş, akademik ve idari personelinde aşılamada öncelik hakkı olması geretiği talep edilmişti. Bunu Sağlık Bakanlığı değerlendirecektir. Ayrıca üniversitelerin yeniden açılmasına üniversite yönetimleri ile YÖK karar verecek. Orada temas daha fazla oluyor. Başka şehirde üniversite okuyan öğrenciler var. O öğrencilerin şehirden şehire gitmesi hareketlilik nedeni oluyor. Bundan dolayı bence üniversitelerde uzaktan eğitim bir süre daha devam edecek.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com