Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan koronavirüs yasaklarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yılbaşı sokağa çıkma yasaklarının olumlu geri dönüşlerini beklediklerini söyleyen Mustafa Necmi İlhan, “Bu hafta sonuna kadar yılbaşı yasaklarının rakamlara yansımasını göreceğiz. Ben olumsuz bir durum beklemiyorum. Ayrıca aşılamaya da başlıyoruz. Bu konuda herkes gayret göstermeli. Ne kadar az vaka ve hasta sayısı varken aşılama yaparsak koronavirüsün yayılmasını o kadar önleriz.” dedi.

KORONAVİRÜS YASAKLARI NE ZAMAN KALKACAK?

Kısıtlamaların kalacağı tarih hakkında da bilgi veren Mustafa Necmi İlhan, “Koronavirüs aşılaması başlasın ve ilk doz yapılsın ondan sonra kısıtlamalar kalkabilir. Hafta sonu ve akşam kısıtlamalarının ne kadar pozitif bir etki yaptığını rakamlarda gözlemledik. Bunun bir süre daha devam etmesini ben doğru buluyorum. Aşının 15 Ocak'ta ilk dozunun yapılacağını düşünürsek ikinci doz 15 Şubat civarı olacak. Bu nedenle 15 Şubat'ta kısıtlamaların kaldırılması daha uygun olacaktır.” ifadelerini kullandı.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okulların açılmasına dair de açıklama yapan Mustafa Necmi İlhan, “Herkes eğitimin devam etmesini istiyor. Şu anda 15 Şubat'ta okulların açılması öngörülüyor ama tarih yaklaşınca bir değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır. Vaka sayıları, hasta sayıları düşerse daha önce yapıldığı gibi okullar kademe kademe açılabilir.” şeklinde konuştu.

Koronavşirüs kısıtlamalarının doğru bir uygulama olduğunu söyleyen Mustafa Necmi İlhan, “Vatandaşlarımız çok sıkıldılar ama bu hepimizin sağlığı için gerekli olan bir durum. Bunu yaparak sevdiklerimizin hayatlarını koruma altına alıyoruz. Her kısıtlama koronavirüse vurulan bir darbe oluyor. Aşı ile de son darbeyi vurup koronavirüs defterini kapatacağız.” dedi.

isbilgisi.com