Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu ölümcül salgının en çok yayıldığı şehir olan İstanbul'da toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yönetiminde yapılan toplantının ardından İstanbul özelinde alınması gereken tedbirlere yönelik tavsiye kararları açıklandı. Bakan Koca'nın açıklamaları son dönemlerde oldukça merak edilen konulara da cevap oldu.

İstanbul'da koronavirüs ile alakalı son durum hakkında bilgi veren Bakan Koca, “Kurallara uyulmasında gevşeme olmasıyla beraber salgın hızla tırmanış kaydetti. Salgın ile mücadelede disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız bulunuyor. Sosyal mesafe kurallarını uygulanabilir hale getirmek zorundayız. Son bir haftadır İstanbul üzerinde önemli çalışmalar yaptık.” dedi.

İSTANBUL İÇİN TAVSİYE KARARLARI!

İstanbul için verilen tavsiyeleri açıklayan Bakan Fahrettin Koca, “İstanbul'da toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş ortamları ve çeşitli kent alanlarında planlamaya gidilmesini talep ettik. Toplu taşımaya ek seferlerin konulması, kamu kurumlarında ve özel sektörde iş saatlerinin sosyal hareketliliği azaltılması yönündedüzenlenmesini talep ettik.” ifadelerini kullandı.

Kısıtlamalar ile alakalı kısa da bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Gençlerin düzenledikleri partiler hakkında gece 12'den sonra müzikli ortamların yasaklanmasına dair karar alınmıştı. Bunun daha erkene çekilmesi için Bilim Kurulu tavsiye verdi. İlerleyen günlerde İçişleri Bakanlığı bu konuda yeni bir kısıtlama kararı alabilir.” şeklinde konuştu.

SEYAHAT KISITLAMALARI VE SOKAĞA ÇIKMA YASAKlARI GERİ GELECEK Mİ?

Seyahat kısıtlaması ve sokağa çıkma yasakları hakkında da konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ne seyahat kısıtlaması ne de sokağa çıkma yasaklarını şu anda bir tedbir olarak gündemimizde tutmuyoruz. Özellikle maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarsak bu tür tedbirlere zaten ihtiyaç kalmaz. Biz tedbirlerimize riayet edersek ne seyahat kısıtlamasını konuşuruz ne de sokağa çıkma yasaklarını. Şu anda bizim tek amacımız bu tür şiddetli kısıtlamalara mecbur kalmamaktır. Vatandaşlarımız da tedbirlere uyarak bize bu konuda yardımcı olmalıdırlar.” dedi.

isbilgisi.com