MEB tarafından açıklama yapıldı! 5-17 yaş arası okula giden öğrenciler için okullar tatil edildi MEB tarafından açıklama yapıldı! 5-17 yaş arası okula giden öğrenciler için okullar tatil edildi

Bilim insanları tarafından Türkiye'deki depremler ile ilgili rapor yayınlandı: 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından artçılar olmaya devam etti. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonucunda 11 ilde büyük yıkımlar meydana geldi. Binlerce vatandaş hayatını kaybetti. 

20 Şubat 2023 tarihinde ise Hatay'da 6,4 ve 5,8 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. Bu deprem sonucunda da hasarlı binalarda yıkım gerçekleşti. Hayatını kaybedenler oldu. Yaşanan bu depremlerin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Kahramanmaraş ve Hatay merkezli gerçekleşen büyük depremler hakkında yeni bir deprem raporu hazırladılar. 

Dokuz Eylül Üniverisitesi tarafından yapılan açıklamada DEÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği ve Jeoloji Mühendisliği bölümleri ile Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEÜ-DAUM) bilim insanları tarafından bir rapor hazırlandı.

Bu rapor 72 sayfa şeklinde sunuldu. Kahramanmaraş ve Hatay merkezli gerçekleşen depremlere ait saha gözlemleri, sismolojik ve jeodezik verilerden oluşmaktadır. Bina hasarlarına ilişkin de bulgular ve değerlendirmeler yer almaktadır

BİLİM İNSANLARI TARAFINDAN YAYINLANAN DEPREM RAPORU

Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından yayınlanan raporta hasarlı ve göçen binaların genellikle de prem yükleri altında sıvılaşabilen zemin üzerinde yer almakta olduğu ve temel sistemlerinde ise yetirsizlik bulunduğu hakkında detaylı bilgiler verildi.

Hasarlı ve göçen çoğu binanın zemin katında ise genellikle çeşitli dükkanların yer aldığını, yumuşak kat düzensizliğinin bulunduğunu da açıklandı ve eklendi;

"Hasarlı ve göçen bazı binalarda çekme kat bulunması nedeni ile rijitlik düzensizliği bulunmaktadır. Kolon kiriş birleşim bölgelerinde etriye sıklaştırması yapılmamış binalarda hasarın bu bölgede yoğunlaştığı ve yapının ağır hasar almasına neden olduğu hatta çoğu zaman yapının tamamen göçmesine neden olduğu görülmüştür.” denildi.

DEPREM RİSKİ BU BÖLGELERDE YÜKSEK

Raporun devamında ise Coulomb geriliminin diyagramının kırmızı renkli bölgelerine karşılık gelen kuzeybatıda Sivas çevresi, kuzeydoğuda Malatya ve çevresi, güneydoğuda Gaziantep'in güneyi Suriye, güneybatıda Hatay ve çevresi, batıda ise sAksaray'a kadar gerilim artırımının olması sebebiyle deprem riskinin yüksek olduğu açıklandı.