Koronavirüs salgını önlemleri her geçen gün biraz daha genişletiliyor. Ekonomik durgunluğa sebep olan, pek çok işverenin işçi azaltmasını ya da kepenk kapatmasını sağlayan koronavirüs salgını için hükümet düğmeye bastı. Vatandaşların bu zor günleri en az hasarla atlatabilmeleri için destek paketinin ayrıntıları açıklandı.

Pek çok işveren bu süreçte masrafları azaltabilmek ve tasarruf gerçekleştirmek için pek çok çalışanını ücretsiz olarak izne ayırdı. Bu süreçte maaş alamayacak olan vatandaşlar, salgın döneminde ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladılar. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün sosyal medya hesabı üzerinden videolu bir paylaşım yaptı. Paylaşımında ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan vatandaşlara 3 ay boyunca maaş ödemesi yapılacağını duyurdu.

3 Ay 1.170 Lira Ödeme Yapılacak

Berat Albayrak açıklamalarında, kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan ve bu süreç içerisinde ücretsiz olarak izne çıkarılan vatandaşlara verilecek desteği anlattı. Bu vatandaşlar 3 ay boyunca 1.170 lira maaşa bağlanacak. Ödemeler her ay devlet tarafından yapılacak. Kısa çalışma ödeneği için şimdiye kadar 200 binden fazla firma ve bu firmalarda çalışan 2 milyondan fazla kişi başvuru yapmıştı. Bu başvurulardan sadece 700 bininin onaylandığı duyuruldu.

Ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara ödenecek rakam tartışmalara neden oldu. Günlük 39 lira 24 kuruşa tekabül eden bu miktarla günümüz şartlarında geçinmenin mümkün olmadığını ifade eden pek çok kişi, destek ödemesinin artırılmasını bekliyor. Ödemelerin ne zaman yapılmaya başlayacağı konusunda net bilgi verilmedi. Kısa süre içerisinde vatandaşlara ödemelerin yapılması bekleniyor.