Berat Albayrak'ın İstifasının Perde Arkasını Açıkladılar! Adım Adım İstifa Böyle Gerçekleşmiş!

Reuters'e konuşuna üst düzey Türk yetkililerin Türkiye'de ekonomi yönetiminde meydana gelen değişikliklerin perde arkasını açıkladılar. Açıklama yapmaya yetkileri olmadığı için isimlerini vermeyen yetkililer Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevlen alınmasına dair sürecin ayrıntılarını aktardılar.

EKONOMİ 25.11.2020 - 19:06 25.11.2020 - 19:06

Türkiye'de ekonomi yönetiminde Kasım ayının başında önemli değişiklikler yapılmaya başlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürpriz bir şekilde Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevden alarak yerine Naci Ağbal'ı getirdi. İşte bu görevden alma ile başlayan kritik sürecin ayrıntılarını 4 üst düzey Türk yetkiliye dayandırarak Reuters açıkladı.

BERAT ALBAYRAK'IN İSTİFA SÜRECİNİ AÇIKLADILAR

Edinilen bilgilere göre değişime dair gelişmelerin fitilini Naci Ağbal ve diğer AK Parti'li yetkililerin döviz rezervlerinin düşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı uyarmaları ile ateşlendi. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a geniş bir sunum yapıldı. Bu sunum sonrasında gelişen olaylar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasına da neden oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MURAT UYSAL'I GÖREVDEN BÖYLE ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevden almadan önce davet edip Türk lirasının 2020 yılında yüzde 30 değer kaybetmesinin nedenlerini sordu. Ancak Murat Uysal bu toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tatmin edebilecek açıklamalar yapamadı. Bunun üzerine kısa bir süre içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan kararını vererek Murat Uysal'ı görevden alıp yerine Naci Ağbal'ın atamasını yaptı.

İŞ DÜNYASININ ENDİŞELERİ İPLERİ KOPARDI

Hazine ve Maliye Bakanı berat Albayrak'ın istifasının asıl sebebinin ise bu görev değişikliği olduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iş dünyasının önde gelen isimleri ile yaptığı toplantıda işten çıkarma yasaklarının kaldırılması ile büyük bir işsizlik dalgasının başlayacağına dair endişelerin dile getirilmesi Bakan Albayrak ile ipleri kopardı. 

BERAT ALBAYRAK TOPLANTILARA DAVET EDİLMEMİŞ!

Ayrıca Reuters'e konuşan bu üst düzey kaynaklar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi konusunda doğru bilgilendirilmediğini ifade ettiler. Ekonomi kurmayları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hep cilalanmış verileri aktardılar diyen yetkililer Türk lirasının değerinin yeniden artacağına dair sözlerin havada kalması nedeniyle değişim operasyonun başladığını aktardılar. Üst düzey isimler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o dönem yaptığı ekonomi toplantılarına Berat Albayrak'ın davet edilmemesinin sonucu olarak istifa ettiğini ifade ettiler.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@