Berat Albayrak Özel Bankaları Uyardı! Özel Bankalara Borcu Olan Vatandaş Ne Yapacak?

Salgın döneminde vatandaşa destek olmak yerine durumdan faydalanmak isteyen pek çok özel banka hakkında uyarılar peş peşe gelmeye devam ediyor. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan son açıklamalarda özel bankaların incelemede olduğu ve hükümetin işin takipçisi olduğunu belirtti. Özel bankaların bu süreçte nasıl bir yol izleyecekleri merak ediliyor.

EKONOMİ 15.04.2020 - 16:45 15.04.2020 - 16:45

Koronavirüs salgınıyla mücadele için hükümet çeşitli ekonomik önlem paketleri de açıkladı. Her geçen gün açıklanan yeni önlemlerle birlikte hem vatandaşların hem de işverenlerin haklarının korunması için düzenlemeler yapılıyor. Maddi durumu yetersiz olan, çalışamayan ve bu süreci evde geçirmek zorunda olan dar gelirli aileler için kamu bankaları harekete geçmişti. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından 10 bin liraya varan yüzde 0.49 oranında faizle 6 ay geri ödemesiz kredi verileceği açıklandı.

Kamu bankaları tarafından hazırlanan kredi paketine başvuru yoğun oldu. Toparlanan başvuruların değerlendirilmesinin ardından olumlu olumsuz dönüşler yapılmaya başlandı. Bu süreç içerisinde kamu bankalarının gösterdiği desteğin özel bankalar tarafından gösterilmediği bir kez daha gözler önüne serildi. Özel bankalardan kredi çeken ya da kredi çeken vatandaşların nasıl bir yol izleyecekleri merak konusu oldu.

Berat Albayrak Özel Bankaları Sert Bir Şekilde Uyardı!

Verilen desteklerin kapsamının her geçen gün biraz daha artırılması planlanırken, vatandaşların özel bankalarla yaşamış olduğu sorunlar bir kez daha gün yüzüne çıktı. Pek çok özel banka bu süreçte vatandaşlara kredi vermediğini açıkladı. Yapılan pek çok kredi başvurusunun olumsuz değerlendirildiği belirlendi.

Özel bankalara kredi ve kredi kartı borcu olan vatandaşlar 3 ay süreyle erteleme ya da borcu yeniden yapılandırma istedikleri vakit fahiş faiz oranları ile karşılaştılar. Salgın döneminde vatandaşın yanında olmak yerine durumdan faydalanmayı tercih eden pek çok özel banka şu sıralar devletin kıskacına takıldı.

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak açıklamalarında ‘Vatandaşın özel bankalarla yaşamış oldukları sorunları inceliyoruz. Durumun farkındayız. Durumdan yararlanmak isteyen bankalara karşı gerekli yaptırımları yapacağız. Bu durum kabul edilebilir bir durum değildir. Hükümet olarak bu konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini isterim’ diyerek bankalara son kez uyarılarda bulundu. Bundan sonraki dönemde özel bankaların nasıl bir adım atacakları da merak konusu oldu.