Koronavirüs salgını devam ederken hükümetten destek paketleri açıklanmaya devam ediyor. Daha önce, süreç içerisinde desteğe ihtiyacı olan aileler için bin liralık yardım ödemelerinin başlatıldığı açıklanmıştı. Şimdiye kadar yapılan destek ödemeleri tamamlandı. 2.1 milyon aile bin lira destek ödemesi aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün yeni bir müjde daha duyurdu. Desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen 4.4 milyon ailenin daha belirlendiği ve daha önce olduğu gibi bin liralık destek ödemelerinin yakın zamanda başlatılacağı açıklandı.

Bin Liralık Yeni Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Berat Albayrak müjdeyi verirken süreç hakkında da bilgilendirmeler yaptı. Albayrak ‘Ekonomik İstikrar kapsamında vatandaşlarımıza verdiğimiz destekleri devam ettireceğiz. Bunun için büyük bir seferberlik içinde çalışıyoruz. Şimdiye kadar 2.1 milyon aileye bin lira destek yardımında bulunduk. Bundan sonraki süreçte belirlediğimiz 4.4 milyon ailemize daha bin liralık yardım ödemesi yapmaya karar verdi. Ödemeler yakın zamanda gerçekleştirilecek’ dedi. 2.1 milyon aileye yapılan destek ödemeleri için devletin 12.1 milyar liralık kaynak ayırdığının altı çizildi.

Halkbank tarafından devlet destekli olarak açıklanan 25 bin liralık esnaf kredisinin duyurulmasının ardından, virüs salgını nedeniyle üretimi durduran ya da kepenk kapatan esnaflar için açıklanan kaynak tutarının da 36 milyar 326 milyon lira olduğu belirlendi. Esnaf kredisi için de vatandaşların başvurularının son derece yoğun olduğu belirlendi.

Vatandaşların kamu bankalarının aksine, süreçte özel bankalarla yaşadığı zorlukların farkında olduklarını belirten Berat Albayrak, şikayetler üzerine gerekli çalışmaların yapılacağını ve sürecin takipçisi olacaklarını da özellikle belirtti.