Türkiye'de koronavirüs aşısının temini için yaşanan aksamalar hakkında şok iddiada bulunuldu. Bir canlı yayında açıklamalar yapan CHP'li Barış Yarkadaş bu konuda Berat Albayrak'ı hedef gösterdi. Covax sistemine Türkiye'nin dahil olmamasının ayrıntısı hakkında iddiasını açıklayan Barış Yarkadaş sözleri ile herkesi şok etti.

BERAT ALBAYRAK HAKKINDA İLGİNÇ İDDİA!

Sağlık Bakanlığı'ndan bir bürokrattan bilgi aldığını söyleyen Barış Yarkadaş, “Haziran ve Temmuz aylarında Berat Albayrak Hazine'den Covax'a para aktarımı yapmayı kabul etmediği için Türkiye bu sisteme dahil olamadı. Çünkü bu sistemde bulunan ülkeler cüzi miktarlarda para aktarımı yaparak aşıları garanti altına alıyorlardı. Berat Albayrak bunun yapılmasını önlediği için Türkiye yeteri miktarda aşı temin edemedi.” dedi.

Türkiye koronavirüs aşısı için Çin'in Sinovac firması ile anlaşma sağlamış ve geçtiğimiz hafta bu aşılar Türkiye'ye gelmeye başlamıştı. Ayrıca BioNTech firmasıyla 450.000 doz aşı için anlaşma sağlandığı aynı şartlarda 30 milyon doz aşı temin edilebileceği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı.

İDDİALAR DOĞRU MU?

Berat Albayrak'ın koronavirüs aşısının temininde rolünün ne olduğu siyaset kulislerinde tartışılırken Barış Yarkadaş'ın iddiaları sosyal medyanın en çok konuşulan konularından birisi haline geldi. Bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bugün bir açıklama yapması bekleniyor.

isbilgisi.com