Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında yeni bir düzenleme yapıldığı açıklandı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılacan açıklamaya göre benzinin litre fiyatına zam yapıldı.

BENZİNE ZAM YAPILDI!

Küresel petrol piyasasında meydana gelen fiyat artışları Türkiye'de benzin zammı olarak uygulanmaya başlandı. 2021 yılında oldukça karışık seyirde fiyatlanan petrol nedeniyle bu hafta hem benzine indirim yapıldı hem de zam gerçekleştirildi. Yaşanan sıcak gelişme üzerine vatandaşlar benzin zammı ile alakalı detayları merak ediyorlar.

EPGİS açıklamasına göre benzinin litre fiyatına 11 kuruşluk zam yapıldı. Ancak her zamanki zam açıklamasından farklı olarak bu sefer devreye ÖTV girdi. Zammın bir kısmının ÖTV'den karşılanacağı bildirildi. Buna göre benzinin litre fiyatına gelen 11 kuruşluk zammın 4 kuruşu ÖTV'den karşılanacak. Diğer 7 kuruş ise pompaya yansıyacak. 7 kuruş zam yapılmış benzin fiyatı bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

İNDİRİM GERİ ALINDI!

Benzin fiyatına yapılan zamla beraber dün indirim yapılmadan önceki fiyatlara dönüş yapıldı. Vatandaşlar bir gün boyunca indirimli olarak benzin satın alabildiler. Ancak bu gece yarısından itibaren geçerli olacak zamla beraber benzin fiyatı indirim öncesine geri döndü. Bir anlamda benzine yapılan indirim geri alınmış oldu.

isbilgisi.com