45 bin üzerinde vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem çevre 10 ilin daha tozla buz olmasına neden olurken Türkiye depremin kendisinde bıraktığı yaraları sarmak için elinden geleni yapıyor. Oldukça büyük bir depremin yaşanmasının ardından 11 il enkaza dönerken uzmanlar son dönemlerde yakından takip edilen isimler arasında yer alıyor. 

Faturalarda yeni nesil ödeme sistemine geçiliyor! Faturalarda yeni nesil ödeme sistemine geçiliyor!

Kahramanmaraş merkezli depremin meydana gelmesinin ardından uzmanlar beklenen İstanbul depremi için uyarıda bulunmuştu. Beklenen bir İstanbul depremi için şimdiden tüm önlemler alınmaya çalışılırken bölgede bina tesit çalışmaları yapılıyor. İstanbul'da beklenen deprem için şimdiden tüm riskler konuşulmaya başlanırken bilim insanları İstanbul'da binanın altına yapılan 4 bin fırının beton ve demirin yapısının bozulmasına neden olduğuna dikkat çekerken  4 bin fırının yönetmeliğe uygun yapılmadığı belirtildi.

BİNA ALTINA KURULAN FIRINLAR RİSK

İstanbul depremi için şimdiden tüm uyarılar yapılmaya devam edilirken Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bina altındaki fırının binanın yıkılmasını kolaylaştırdığını açıklarken fırın sıcaklığının beton ve demire zarar verdiği ortaya çıktı. 

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın deperlendirmelerinin ardından konuşan Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar İstanbul'da yer alan fırınların en 4 bin tanesinin hemen hemen bina altında olduğunu belirtti. 

KAÇAK FIRIN AÇIKLAMASI YAPTI!

Kolivar tarafından yapılan açıklamada minik bir hesaplamada bulunarak bu konunun riski üzerinde durdu ve “Fırınların üstlerinde 4 daire olsa, dörder kişiden 16 kişi ve toplamda 32 bin kişi eder” dedi. Bu işin partisinin olmadığını dile getiren Kolivar, “Yönetmeliğe göre binanın tamamında ve müştemilatında ev olmayacak. Bu işin partisi yok. İstanbul'da bazı ilçe belediyeleri buna izin vermiyor. Ama izin verenler de çok” ifadelerine yer verdi. 

Kaçak fırın açılışının önünde duramadıklarını hatta bazı belediyelerin kaçak fırın açılışına dahi gittiğini belirten Kolivar “Benim dediklerimi bilim insanları da diyor ama dinleyen yok. İstanbul'un riskli semtlerinde çok büyük yıkım olacak. Kentsel dönüşüm yapıyorlar, altına kaçak fırın koyuyorlar. Tek tek adres verip şikayet ediyoruz ama sonuç alamıyoruz. Kaçak fırının açılışına giden belediyeler dahi var” dedi.