TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, yaptığı açıklamada yurt dışından Türkiye'ye seyahat için gelen ve ülkelerine geri dönemeyen kişilerin mağdur olmaması için özel bir çaba sergilediklerini söyleyen Sırakaya; “Tüm talep ve isteklere en kısa sürede çözüm üretmek için gayretle çalışıyoruz.” dedi.

Sırakaya ayrıca yurt dışı borçlanma talebiyle emekli olmak isteyen fakat eksik belgesi olanların, eksik belge  tamamlama sürelerinin uzatıldığını belirtti. Türkiye'ye araçlarıyla gelen ve yaşadıkları ülkelere dönemeyenlerin, araçlarıyla Türkiye'de kalma izin sürelerinin uzadığını hatırlattı.

Vatandaşların sağlığını önemseyen işler yaptıklarını ve kimsenin mağdur olmaması için gereken planlamaları özenle yapmaya çalıştıklarını söyleyen Sırakaya; "Bu zorlu süreçte yalnızca sınırlarımızda değil, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sağlıkları ve haklarıyla da yakından ilgileniyoruz." dedi.

"Mağduriyet yaşanmaması amaçlanıyor"

Sırakaya,yurt dışında Kovid-19 salgını nedeniyle ya da başka nedenlerle hayatını kaybeden Türklerin cenazelerinin, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun belirlediği şartlarla Türk Hava Yollarınca Türkiye'ye getirilmesinin önünü açtıklarını belirtti. Ayrıca yurt dışından ülkemize yolcu ile beraber gelen SIM kartlı mobil cihazların BTK tarafından 120 gün olarak belirlenen kayıtsız kullanım süresinin, 30 gün süreyle uzatılması kararı alındı.

Sosyal alan kısıtlamaları ve seyahat kısıtlamalarının devam etmesi halinde builave sürenin de uzatılabileceğini aktaran Sırakaya, Kovid-19 salgınına bağlı sosyal izolasyon gibi kısıtlamalar nedeniyle insanların haberleşme hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanmaları ve herhangi bir mağduriyet yaşanmamalarını amaçlandığını belirtti.

Ceza iddiaları asılsız

Sırakaya, Türkiye'ye dönmek için araçlarıyla bekleyen vatandaşların, yabancı plakalı araçlarıyla ücretli kara yollarında HGS ve OGS ücreti ödememeleri halinde, Türkiye plakalı araçlardan 4 kat fazla para cezası ödediklerine yönelik söylentilerin asılsız olduğunu, ülke içerisinde geçtikleri otoyol ücretinin 15 gün süreyle ödenmesi halinde herhangi bir cezai işlem uygulanmadığının altını çizdi.

isbilgisi.com