Bekçilerle Polisler Arasındaki Yetki Farkları Nelerdir? İçişleri Bakanlığından Açıklama Yapıldı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çarşı ve mahalle bekçilerine yönelik kanuni düzenlemeler devam ederken İçişleri Bakanlığı bir tablo yayınlayarak polislerle bekçiler arasındaki yetki farklarını kamuoyuna açıkladılar. Bekçilere hangi yetkiler veriliyor?

GÜNDEM 05.06.2020 - 10:30 05.06.2020 - 10:30

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çarşı ve mahalle bekçilerine yönelik düzenlemeler ile alakalı olarak görüşmeler devam ederken İçişleri Bakanlığı bir tablo yayınlayarak bekçiler ile polisler arasındaki yetki farklarını ortaya koydulşar. Bekçilerin yetkileri nelerdir?

BEKÇİLERİN YETKİLERİ NELERDİR

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı tabloda yer alan karşılaştırmalara göre bekçiler tıpkı polisler gibi vatandaşları durdurma yetkisi, kimlik sorma yetkisi, yoklama – kontrol yetkisi, yoklama ve muhafaza altına alma yetkisi, zor kullanma yetkisi, silah kullanma yetkisi, suça el koyma yetkilerine sahipler.

POLİSLERDE OLAN AMA BEKÇİLERDE OLMAYAN YETKİLER

Bakanlık bilgilendirmesine göre polislerde olan ancak çarşı ve mahalle bekçilerinde olmayan yetkiler önleme – arama yetkisi, denetim yapma yetkisi, istihbarat toplama – teknik araçlarla izleme yetkisi, ifade alma yetkisi, adli arama ve el koyma yetkisi, olay yeri inceleme yapma yetkisi, parmak izi ve fotoğraf alma yetkisi, gözaltına alma yetkisi, teşhis yaptırma yetkisi, yer gösterme yaptırma yetkisi şeklinde açıklandı.

BEKÇİLERİN YETKİLERİ GÜNÜN ŞARTLARINA GÖRE DÜZENLENİYOR

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, bekçilere verilen yetkilerin çok fazla olduğuna yönelik eleştirileri cevaplandırdı. Çataklı açıklamasında, “Yapılan düzenleme bekçilerin halkın istirahatini, sağlık ve selametini korumak ve sağlamak için günün şartlarına göre yetki düzenlemesi yapılması gerekiyordu. Polisler ve bekçiler arasında keskin çizgilerle çizili yetki farkları vardır. Bekçilerin polis yetkileri ile donatıldıkları iddiası doğru değildir.” dedi.

Türkiuye Büyük Millet Meclisi'nde çarşı ve mahalle bekçileri ile alakalı olarak bazı düzenlemeler kabul edilirken teklifin tamamı henüz görüşülmedi. Teklif tamamen görüşülüp oylandıktan sonra bekçilerin yeni yetkilerinin çerçevesi tam anlamıyla çizilecek.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@