Türkiye'de son dönemlerin en çok ilgi gösterilen mesleklerinden birisi İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan çarşı ve mahalle bekçiliği oldu. Piyasa şartlarına göre iyi bir maaş sahibi olan bekçiler işsiz vatandaşların imrendiği bir meslek haline geldi. Bundan dolayı çok sayıda vatandaş bekçi olabilmenin şartlarını araştırmaya başladılar. Ancak koronavirüs süreci bekçi alımlarına büyük bir darbe vurdu.

2020 KADROLARINA 2021'DE ALIM YAPILACAK!

İçişleri Bakanlığı koronavirüs sürecinde bekçi alımları için yapılması gereken alımları 2020 yılında gerçekleştiremedi. Haliyle bu alımlar 2021 yılına kaydırıldı. 2021 alımları ile de brileşince çok ciddi sayıda bekçi alımı yapılacağı belirtildi. Yüz binlerce genç için çok büyük bir müjde olan bekçi alımları ile alakalı bu gelişme memnuniyetle karşılandı.

11500 BEKÇİ ALIMI İMKANI!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde bekçi alımları ile alakalı olarak açıklama yapmış ve 1500 alım gerçekleştirmek istediklerini duyurmuştu. Bakan Soylu kadro verilmesi durumunda bu rakamı 11.500'e çıkartabileceklerini söyledi. Bu şekilde yoğun bir bekçi alımı gerçekleşecek. Bu bekçi kadroları ihtiyaca göre 81 ile dağıtılacak.

BEKÇİ ALIM İLANLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Bekçi olmak isteyen vatandaşlar yeni bekçi alım ilanlarının yayınlanmasını beklemeye başladılar. İçişleri Bakanlı alımını yapacağı 8.000 polis için önce alım işlemlerine başladı. 2021 Ocak ayı içerisinde bekçi alımı ile alakalı yeni gelişmelerin yaşanması ve bekçi ilanlarının yayınlanması bekleniyor.

BEKÇİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Bekçi alımı yapılırken adaylardan bazı şartların yerine getirilmesi isteniyor. Buna göre askerlik hizmetlerini tamamlamamış adaylar bekçi olamıyorlar. Ayrıca en az lise mezunları bekçi olabiliyorlar. Lise diploması bulunmayan adayların bekçilik başvuruları kabul edilmiyor. 31 yaşın üzerinde olanların da bekçi olma imkanı bulunmuyor. Bekçilik başvuruları yalnızca son 1 yıldır ikamet edilen illerde yapılabiliyor. Ankara'da ikamet eden bir bekçi adayı İstanbul'daki ilana başvuru yapamıyor.

isbilgisi.com