Bebek Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere Müjde! Tüp Bebek Tedavisi Artık Devletten!

SGK kapsamında yapılan yeni düzenleme sonrasında bebek sahibi olmak isteyen ailelere müjdeli haber verildi. 40 yaşa kadar kapsamın genişletildiği belirtilirken tüp bebek tedavisini devlet karşılayacak

EKONOMİ 13.08.2021 - 08:45 13.08.2021 - 08:47

Bebek sahibi olmak isteyen ancak doğal yollardan olamayan çiftlere devletten müjde gibi bir haber geldi. Bir süredir Sosyal Güvenlik Kurumu çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzünü güldürecek yeni bir çalışma yapmaya çalışıyordu. Bunun üzerine tüp bebek tedavisi konusunda verdiği destekler üzerinden yeni bir düzenleme yapmaya karar verdi. Daha önce devlet tarafından belirli şartlar dahilinde pahalı bir tedavi olan tüp bebek tedavisi karşılanıyordu. Ancak yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte bu çalışmanın kapsamının genişletildiği belirlendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından daha önce tüp bebek tedavisinde yaş sınırı 39 olarak belirlenmişti. Daha büyük yaştaki kişilerin tedaviye ücretsiz olarak devlet imkanları dahilinde erişmesi pek mümkün görünmüyordu. Bunun üzerine yeni düzenleme ile birlikte bu yaş sınırı 40’a çıkarıldı.

SGK ÜCRETSİZ TÜP BEBEK TEDAVİSİ ŞARTLARINI AÇIKLADI!

2-8

Çiftlerin bu süreçte sağlıklı çocuk doğurmasına yönelik çalışmalar tedavi kapsamında devam ederken, hasta doğan bir çocuğun tedavisinin kardeşten alınabilecek olan kök hücre vericisi için yeni bir kardeş doğmasına yönelik tüp bebek yapma çalışmalarının da kapsamının genişletildiği belirlendi.

SGK tarafından yapılan düzenlemelerde ilk tüp bebek denemesi için alınan katılım payı yüzde 30 olarak açıklandı. İkinci deneme için bu rakam yüzde 25 olarak belirlendi. Son olarak üçüncü deneme için yüzde 20 oranında bir katılım payı alınmasına karar verildi.

SGK tarafından tüp bebek tedavisinin belirlenen şartlar altında ücretsiz bir şekilde tamamlanması için çiftlerden en az birinin sigortalı olması ve 5 yıldır sigortasının düzenli olarak yatırılıyor olması gerekiyor. Bununla birlikte en az 900 gün prim ödemesinin yapılması da aranılan diğer şartlar arasında yer alıyor.