BDDK'dan Yeni Karar! Telefon Bankacılığı Sisteminde Köklü Değişiklikler Yapıldı! Telefon Bankacılığında Neler Değişti?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanarak yürürlüğe sokulan Banka Çağrı merkezlerinin Hizmet Seviyesinin Ve Kalitesinin Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Telefon bankacılığı konusunda radikal değişimler resmen yapıldı.

BANKACILIK 20.05.2020 - 11:27 20.05.2020 - 11:27

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanarak yürürlüğe sokulan Banka Çağrı merkezlerinin Hizmet Seviyesinin Ve Kalitesinin Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak uygulamaya sokuldu.

BDDK çok sayıda değişime imza attı. BDDK'nın değişim sağladığı telefon bankacılığı hakkındaki detaylar vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı.

TELEFON BANKACILIĞI SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

BDDK tarafından yapılan değişiklikler ve uygulamalar şöyle:

-Bankalar çağrı merkezlerinde yeterlilik ölçümüne tabi tutulacaklar. Aynı anda çalışabilecek çağrı merkezi temsilcisi sayısına uygun hat kapasitesi kullanılacak. Bunun denetimleri günlük, aylık ve yıllık olarak yapılacak.

-Telefon bankacılığında anons süreleri kanuni sınırları aşamayacak. Çağrı merkezi temsilcisine bağlanma seçeneği sunulması mecbur olacak.

-60 yaş ve üzeri vatandaşlar çağrı merkezlerini aradıklarında direk olarak müşteri temsilcilerine bağlanacaklar.

- Kayıp, çalıntı ve şüpheli işlemler ana menüd eilk olarak vatandaşlara sunulacak

-Bankalar kart iptal taleplerini telefon bankacılığı ile alabilecekler. Müşterilerin banka şubelerine gitmelerine gerek kalmayacak.

-Satış ve pazarlama amacıyla bankaların çağrı merkezlerinden Pazar günleri arama yapılamayacak.

-Banka çağrı merkezlerinin satış ve pazarlama için aradıkları vatandaşlar tekrar aranmamalarını istediklerinde çağrı merkezi temsilcisi tarafından sisteme bu şekilde kaydedilmesi kanununi yükümlülük olacak.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@