BDDK'dan Toplantı Sonrasında Beklenen Açıklama Geldi! Banka Kredileri İçin Yeni Kararlar Alındı!

Koronavirüs salgını neticesinde piyasalarda ve ekonomide oluşan bazı negatif yargıların ortadan kaldırılması, özel bankalar için gelen kredi şikayetlerinin çözülmesi için BDDK tarafından yeni bir toplantı yapıldı. Bu toplantı sonucunda bankaların ekonomik kaynaklarını daha verimli kullanmaları sağlanacak.

EKONOMİ 18.04.2020 - 13:06 18.04.2020 - 13:06

Koronavirüs salgını sonrasında bankalar tarafından gerçekleştirilen kredi verme ve kredi erteleme seçenekleri vatandaşlar tarafından çok eleştirilmişti. Kamu bankaları tarafından vatandaşlara verilen desteğin özel bankalar tarafından verilmemesi çeşitli tartışmalara neden oldu. Gelen şikayetlerin artması üzerine BDDK Başkanı tarafından özel bankalara daha duyarlı olmaları konusunda uyarılar yapıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 18 Nisan 2020 tarihli bugünkü toplantısında yeni incelemelerin yanı sıra banka kredileri hakkında da önemli kararların alındığı açıklandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılı günlerde ekonomik daralmanın gerçekleşmemesi, piyasaların olumsuz etkilenmemesi ve üretim ile istihdam oranlarının korunması için çeşitli kararların alındığı öğrenildi. Sürecin desteklenmesinin bankaların elinde olduğu ancak pek çok bankanın ellerinde bulunan ekonomik kaynakları yeteri kadar kullanamadıkları açıklandı. Bu süreçte banka kredileri hakkında yeni düzenlemeler yapıldı.

BDDK’nın Yeni Kararları Sonrasında Banka Kaynakları Verimli Kullanılacak

Alınan yeni kararlar neticesinde;

AR’ın her sonu yapılan değerlendirmelerinde o ay bazında geçerli ortalama mevduat bankaları için yüzde 100, katılım bankaları için en az yüzde 80 olacak.

Kanunun 148. Maddesinin birinci fıkrasının a bendi kapsamında aykırılığa neden olduğu belirlenen aşım tutarının, AR değeri yüzde 100’ün altında olan mevduat bankaları ve yüzde 80’in altında olan katılım bankaları için, rasyonun sırasıyla yüzde 100 ve yüzde 80 düzeyinde getirilmesine ve payda meydana gelebilecek değişim tutarı olarak belirlenmesine karar verildi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Tüm kararların bankaların ekonomik kaynaklarını daha verimli kullanmaları için alındığı belirtildi. Reel sektörün ihtiyaç duyduğu finansmana da bankalar aracılığıyla daha kolay şekilde ulaşmak mümkün olacak. Proaktif yaklaşımlarla birlikte alınan kararlara her zaman cevap verildiğinin altını çizen Akben sürece bu kararlarla devam edileceğini belirtti.

isbilgisi.com