BDDK'dan Son Dakika Kararı! Altın İşlemlerine 24 Saat Valör Uygulaması Getirildi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) altın alımları hakkında kritik bir son dakika kararına imza attı. Buna göre 100 gram ve üzeri altınlara 24 saatlik valör uygulanacak. Belirtilen miktarın üzerindeki altınların hesaba geçiş süresi bir iş günü sonra gerçekleşecek.

EKONOMİ 21.05.2020 - 15:36 21.05.2020 - 15:36

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK) bugün yaptığı duyuruyla altın alımlarına yönelik kritik bir karar alındığını kamuoyuna bildirdi. BDDK'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre 100 gram ve üzeri altın alımlarında 24 saat valör uygulanacak.

Alınan yeni karar gereği vatandaşlar 100 gram ve üzeri altın alımı işlemi yaptıklarında ilgili işlem 1 gün sonra hesaplarına geçmiş olacak. Anında altın alımı ve satımı bu şekilde mümkün olmayacak.

GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN İŞLEMLERİNDEE GEÇERLİ OLACAK

BDDK yaptığı açıklamada finansal piyasaların istikrarlı işleyişi ve kredi sisteminin etkin çalışması için böylebir karar alındığı belirtildi. Bu karar gereği gerçek veya tüzel kişilerin altın alımında alınan karar uygulanacak.

Tüm bankaları bu konuda uyaran BDDK, 100 gram ve üzeri altın hareketlerine denetleme getirmiş oldu. Bu kararla anlık alım ve satımlar ile piyasanın hareketlilik yaşamasının önüne geçildi.

isbilgisi.com