Salgın döneminde vatandaşın yanında olmadığı gerekçesiyle şikayetlere maruz kalan özel bankalar için BDDK yeni bir adım attı. Hem kamu hem özel bankaları yakından ilgilendiren 18 Nisan toplantısı kararlarının ardından belirli bir aktif rasyo belirlenmesine karar verilmişti. Kamu bankaları belirlenen oranın üzerine çıkarken, altında kalan özel bankaların bundan sonraki dönemde nasıl bir yol izleyecekleri merak konusu oldu.

1 Mayıs tarihinde hayata geçirilecek yeni kararlar için özel bankalar şimdiden kredi vermemek için farklı yollar aramaya başladılar. BDDK tarafından alınan yeni kararın, bankaları daha çok kredi vermeye teşvik etmesi için alındığı belirlenmişti.

Yeni oranın altında kalan ve kaynaklarını etkili şekilde kullanamayan bankalara ciddi para cezaları verilecek. En az 500 bin liradan başlayacak olan ceza miktarları bankaların gözünü korkutmaya başladı. Kamu bankaları için durum çok daha rahat görünüyor. Tüm kamu bankalarının belirlenen oran üzerine çıktıkları ancak özel bankaların birçoğunda durumun tam tersi olduğu belirlendi.

Özel Bankalar Ne Yapacak?

Durumu ve kararı değerlendiren bazı ekonomistler tarafından özel bankaların kredi vermemek için direnecekleri ve çeşitli yöntemler üzerine yoğunlaşacakları düşünülüyor. Vatandaşa kredi vermek yerine öncelikli olarak tüm oranları tutturabilmek için Türk lirası ve yabancı para cinsinden devlet ve özel sektör tahvili alımlarına yönelecekleri düşünülüyor.  

BDDK tarafından yapılan son değerlendirmelere göre mevduat bankalarının 106.8 oranı ile belirlenen oranın üzerine çıktıkları tespit edildi. Kamı bankalarında da oranın tamamlandığı açıklandı. Ancak özel bankalar için tehlike çanları çalmaya başladı.