Türkiye'de koronavirüs salgınının ekonomik etkileri vatandaşların bütçelerinde büyük tahribatlar yaptı. Daha önce bütçelerini çevirebilen vatandaşlar artık gelen para ile giden para arasındaki dengeyi sağlayamaz oldular. Bankalardan kullanılan kredilerin taksitleri ise ödenemez hale geldi. Bu duruma çözüm bekleyen vatandaşlar kredi borçlarına bir erteleme yapılmasını istediklerini sıklıkla dile getirdiler. Bu talebe kısmen de olsa Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) karşılık verdi.

BDDK'DAN YENİ KARAR!

BDDK tarafından kredi borçlarıyla alakalı oalrak yeni bir karar alındı. Buna göre borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara bankalar tarafından esneklik tanınacak. Bu esneklik tüm ihtiyaç kredisi, konut krediis ve taşıt kredisi için geçerli olacak. 30 Haziran 2021'e kadar devam edecek bu esneklik ile vatandaşların borçlarının takibe alınma süresi 90 günden 180 güne çıkarıldı.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Kredi borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar 90 günlük bir sürenin ardından takip işlemi ile karşı karşıya kalıyorlardı. BDDK'nın kararı ile bu durum tamamen değişti. Artık bankalar 180 gün beklemek zorunda olacaklar. Bu da 6 ay anlamına geliyor. Otomatik bir erteleme de sayılabilecek yeni sistemle vatandaşlar kredi borçlarını ödeme konusunda daha esnek hareket edebilecekler.

HANGİ BANKALAR KREDİ BORÇLARINA DAİR YENİ KARARI UYGULAYACAK?

BDDK tarafından kredi borçlarına yönelik alınan karar bankalara iletildi. Buna göre başta kamu bankaları Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank olmak üzere Akbank, İş Bankası, Garanti BBVA gibi özel bankalar da kredi borçlarını ödeyemelere takip işlemi başlatmak için 180 gün beklemek zorunda kalacaklar.

isbilgisi.com