Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kesilen cezaların son iki haftalık meblağsı oldukça dikkat çekti. Bankalar için yapılan denetlemeler sırasında mevzuata aykırı olan pek çok işlemin gerçekleşmiş olması tartışmalara neden oldu. Yapılan incelemelerin ardından toplam 121,7 milyon liralık para cezası kestiğini açıkladı.

Özellikle cezaların çok büyük bir kısmının özel bankalara verildiği öğrenildi. Bunun nedeni ise yeterli düzeyde kredi vermemeleri olarak ifade edildi. Müşterilerden gelen şikayetlerin ardından yapılan denetlemelerin hala devam ettiği açıklandı.

Cezalar Şikayet Üzerine Kesildi

Cezaların kesilmesinin ardından bundan sonraki dönemde de denetimlerin devam etmesi bekleniyor. BDDK tarafından iki haftada kesilen rekor cezalar hakkında bir açıklama yapıldı. Bu açıklama çerçevesinde şu açıklamalar yapıldı:

‘Pandemi sürecinde bankaların sunmuş olduğu bireysel ve ticari krediler incelemeye alındı. Bu incelemelerin ardından bazı şikayetlerin geldiği öğrenildi. Şikayetler için gerekli denetimler başlatıldı. Kurumumuz tarafından yapılan denetimler ışığında bir rapor hazırlandı. Bunun ardından belirtilen talimatlara aykırı işlemlerin belirlenmesi üzerine 18 banka için idari para cezasının uygulanmasına karar verildi. Toplam kesilen para cezası miktarı ise 102.1 milyon lira olarak belirlendi. Bundan sonraki süreçte de bankaların işlemlerini incelemeye kurum olarak devam edeceğiz’ ifadeleri kullanıldı.

Kesilen rekor cezaların ardından bundan sonraki dönemde özel bankaların işlemler konusunda daha hassas davranmaları ve kurallara uyulması konusunda ısrarcı davranmaları bekleniyor.

isbilgisi.com