Koronavirüs salgını ile mücadele sırasında bankacılık alanında yaşanan çeşitli mağduriyetlerin engellenmesi ve en az seviyeye indirilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Deneyleme Kurumu tarafından da çalışmalar yapıldı. Hem bireysel hem de ticari müşterilerin bu süreçte gerçekleştirilen şikayetleri göz ardı edilmedi. Yapılan değerlendirmelerin ardından 16 mali kurulun kusurlu olduğu belirlendiği için gerekli cezai işlem uygulandı.

BDDK konu hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamalarında ‘Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken hem bireysel hem de ticari müşterilerimiz için yeni bir düzenleme yaptık. Bu süreçte kurumumuza gelen tüm şikayetler inceleme altına alındı. Bu süreçte banka dışı olan mali kuruluşlar hakkında kurumumuz tarafından bir inceleme yapıldı ve sonucunda bir rapor hazırlandı. Finansal Kiralama Şirketleri, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik’e aykırı davrandıkları belirlendi.

2.1 Milyon Lira Para Cezası Kesildi!

Yapılan kontroller ve denetimler sonucunda 16 mali kuruluşun bu süreç içerisinde 2.1 milyon lira para cezasına çarptırıldığı belirlendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun salgın döneminde bankacılık dışı mali kuruluşlar hakkında gelen şikayetlere de kayıtsız kalmadığı belirlendi. Denetimlerin bundan sonraki süreçte de hız kesmeden devam etmesi bekleniyor.

isbilgisi.com