Kurban Bayramı'na bir gün kala sağlıklı bir bayram geçirmek için tavsiyeler gelmeye başladı. Yanlış muhafaza edildiği takdirde ölüme kadar sonuç veren kırmızı eti korunmanın yolları mevcut.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, gıda zehirlenmesinin önüne geçmek için bir takım uyarılarda bulundu. Eti korumak için neler yapılması gerektiğini söyleyen, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası'nın paylaşmış olduğu yazı şu şekilde:

Kurban Bayramı ile ülkemizde hayvan satışı, kesimi ve et tüketimi artmaktadır. Uygulanan yanlış gıda ve tarım politikaları nedeniyle fiyatı çok yükselen ve nüfusun büyük bir bölümünü oluşturan dar gelirli vatandaşlarımızın satın alamadığı, dolayısıyla tüketemediği kırmızı et ancak Kurban Bayramı vesilesiyle ulaşılır hale gelmektedir.

Kurbanlık etinin yoğun tüketileceği bayram günleri ve sonrasında, vatandaşlarımızın herhangi bir gıda zehirlenmesine mahal vermemek adına daha bilinçli ve duyarlı olması gerekmektedir.

Et, yapısı itibariyle riskli bir gıda maddesi olup, kesim ve kesim sonrasındaki hijyen ve saklama koşullarına dikkat edilmediği taktirde bozulma ve gıda zehirlenmelerine yol açma olasılığı yüksek bir üründür.

​Bu nedenle kesim öncesi ve sonrasında gerekli kontrollerin yapılması, kesim hijyeninin sağlanması ve sonrasında etin güvenli yollarla vatandaşlarımıza ulaşması amacıyla her aşamada risklerin kontrol edilmesi son derece önemlidir.

Kurban bayramında çok sayıda kesim yapılması kimi zaman uygunsuz koşullarda kesim yapılmasına neden olmakta, bu durum etin kesim sonrasında muhafazası ve tüketimi açısından daha fazla riskli duruma gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kesimin yetkililerce gösterilen noktalarda yapılması, sağlıklı hayvanların seçilmesi ve tüketilecek noktaya kadar etin muhafazası önem kazanmaktadır.

Vatandaşlarımızın kurban bayramı ve sonrasındaki günlerde gıda zehirlenmeleri açısında olumsuz bir durum yaşamamaları adına, aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkat etmeleri son derece önemlidir.

• Yaz mevsiminde olmamız nedeniyle kesilen etin birkaç saat içerisinde oda sıcaklığına ulaştırılması ve peşinden derhal buzdolabı koşullarına alınması sağlanmalıdır.

• Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve parçaların büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, buzdolabı koşullarında en çok 3 - 4 gündür. Kıymada ise bu süre 1-2 gün kadardır. Uzun sürede tüketilecek et ise buzlukta ya da derin dondurucuda (-18 °C) muhafaza edilmelidir.

• Hemen tüketilmeyecek etler kavurma yapılarak da muhafaza edilebilir.

Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı

• Donmuş etler ise çözündükten sonra hemen tüketilmeli, asla tekrar dondurulmamalıdır.

• Kurbanlık etin henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak biçimde büyük parçalar halinde üst üste yığılması durumunda, etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede (2 gün) bozulma ve kokuşma görülebileceğinden tüketimi sağlık açısından da risk oluşturacaktır. Bu durumdaki etler kesinlikle tüketilmemelidir.

• Sakatat içerdiği mikroorganizma yükü açısından et ile aynı ortamda bulundurulmamalı ya da muhafaza edilmemelidir.

• Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, etin merkezi tam olarak pişene kadar (70° C), ısıl işlem devam etmelidir.

​Güvenli gıdaya erişim koşulların sağlanması için her zaman olması gerektiği gibi bu Kurban Bayramı boyunca da resmi denetimlerin etkin bir biçimde yapılması, kayıt dışı, kuralsız ve hijyenik olmayan kesimlere engel olunması konusunda, tüm yetkili kurum ve kuruluşların birlikte hareket etmesi önemlidir.