Başvuran Her Anneye Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 600 TL Sosyal Yardım!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere yapılan sosyal yardımlar son günlerde büyük ilgi görmeye başladı. Annelere doğum yardımı olarak kaç lira sosyal yardım yapılıyor? Annelere yapılan sosyal yardımlardan kimler yararlanabilir? Annelere yapılan sosyal yardımlar için başvurular nasıl yapılır? Annelere yapılan sosyal yardım için başvuru şartları nelerdir?

DEVLET DESTEKLERİ 21.06.2020 - 16:28 21.06.2020 - 16:28

Türkiye'de sosyal yardımlar son dönemde çok daha fazla önem kazandı. Dar gelirli vatandaşlar alabilecekleri sosyal yardımların neler olduğunu öğrenip başvuru yapmak için her gün farklı bir araştırma içerisine giriyorlar. En çok başvurulan sosyal yardımlardan birisi de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere doğum yardımı adıyla yapılan sosyal yardım oldu.

DOĞUM YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Doğum yardımından yararlanmak isteyen annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. Her çocuk için doğum yardımı başvurusu yapılamamaktadır. Doğum yardımlşar 15 Mayıs 2015 sonrasında doğan çocuklar için verilmektedir. Bu tarihten sonra doğan çocukların o annenin kaçıncı çocuğu olduğu hesabı yapılarak ödeme miktarı ona göre belirlenmektedir. Doğrum yardımı başvurusu yapabilmek için 15 Mayıs 2015'ten sonra doğum yapılmış olması gerekir.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Doğum yardımından yararlanabilmek için doğumun gerçekleşmesinin ardından nüfus müdürlüklerinden doğan çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemi'ne kaydının yapılması gerekir. Bu kayıt işleminin ardından Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi doladurularak imzalanmalı ve şahsen ya da posta – kargo yoluyla Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gönderilmeli. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar doğum yardımı başvurularını kurumlarına yapmalıdırlar. Yurt dışında yaşayanların doğum yardımı başvuruları büyükelçilikler ve konsolosluklar tarafından alınır.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ KAÇ LİRADIR?

Vatandaşların en çok merak ettiği de doğum yardımı ödemelerinin kaç lira olduğudur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın belirlediği doğum yardımı miktarlarına göre birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL'dir. Bu yardımlar sadece bir sefer yapılır.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ NE ZAMAN, NASIL YAPILIR?

Doğum yardımı ödemelerinin ne zaman ve nereden yapıldıkları merak edilmektedir. Doğum yardımı için başvuru yapan vatandaşlara belirlenen doğum yardımı ücreti takip eden ay yani sonraki ay yapılır. Ödemeler PTT üzerinden ismen yapılmaktadır. Ayın hangi gününde ödeme yapılacağı belli değildir.

isbilgisi.com