Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler vatandaşların büyük ilgisini çekmeye devam ediyor. Çok kırılgan bir yapıya sahip olan Türk ekonomisinde senaryolar anlık gelişmelere bağlı olarak değişebiliyor. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ardından Barclays analistleri Türk ekonomisine dair beklentilerini değiştirdiler.

2021'DE ENFLASYON YÜZDE KAÇ OLACAK?

Barclays analistlerinin Türk ekoomisine yönelik yapmış oldukları yeni analizde Türkiye'de 2021 yılının ilk yarısında enflasyon rakamlarının yüzde 14 civarında kalmaya devam edeceği bildirildi. 2021'in ikinci yarısında ise Türkiye'de enflasyon konusunda farklı bir senaryo devreye gireceği tahmin edildi. Buna göre yıl sonuna kadar Türkiye'de enflasyonun tek haneli rakamlara düşeceği bildirildi.

2021'DE DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Dolar kuru ile alakalı 2021 yılına dair de bir analiz yapan Barclays analistleri yukarı yönlü en büyük riskin dolar kurunda olduğu bildirildi. Merkez Bankası'nın kur geçişkenliği ve güçlü rezervler/dış denge hedeflerinden dolayı dolar kurunu 7 TL'nin aşağısına inmesine müsaade etmeyeceği ifade edildi. 2021'de dolar kurunun zirve noktasının ise8,40 TL olabileceği belirtildi.

TÜRK LİRASI HAKKINDA DİKKAT ÇEKEN TAHMİN!

Öte yandan Rabobank EM FX Stratejisti Piotr Matys Türk lirası ile alakalı olarak bir değerlendirmede bulundu. Türk lirasının değer kazanacağını söyleyen ünlü ekonomist gelecek aylarda dolar kurunun 7 TL'nin altını görebileceğini ifade etti.

isbilgisi.com