İstanbul’da yaşanan bir komşu anlaşmazlığı mahkemenin pek çok kişiye örnek olabilecek emsal bir karar vermesine neden oldu. Davacı kişi, üst katındaki davalı olduğu komşusunun balkon ve banyosundan gelen su sızıntıları nedeniyle rahatsız oldu. Evinin hasar gördüğünü iddia etti. Açtıüı dava sonrasında Bakırköy 8. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından bir zarar tespit tutanağı tutuldu.

Davacı komşu davalı olduğu komşusunda bin 168 lira maddi ve bin lira da manevi olmak üzere tazminat talebinde bulundu. Mahkeme tarafından alınan kararda manevi tazminat talebi kabul edilmezken maddi tazminatın ise 850 lira ödenmesini kabul etti. Karar davalı komşu tarafından temyize götürüldü. 20. Hukuk Dairesi tarafındansa çok şaşırtan bir karara imza atıldı. Maddi tazminatın reddedilmesine ve manevi tazminat talebinin onanmasına karar verildi.

Daire tarafından verilen diğer karara göre ‘kat mülkiyetinden kaynaklanan maddi tazminatın ve onarım yapılması süreci’ konusundaki dava diğer davadan ayrılarak görevsizlik kararı verildi.

Banyosu ve Balkonu Akıp Yaptırmayanlar Yandı!

Görevsizlik kararının verilmesinden sonra Bakırköy 2. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yargılama süreci devam etti. Sonucunda bin 168 liralık cezanın dava tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsil edilerek davacıya ödenmesine karar verildi.

Bu süreçte davalının balkonunda bulunan balkon çıkıntısının ve oluşan boşlukların su geçirmez likit bir malzeme ile doldurulmasına, bu işlemi yapmak için bir gün verilmesine, banyoda bulunan derzlerin yenilenmesine, akrilik küvetin monte edilmesi için de iki gün müsaade verilmesi kararlaştırıldı.

Alınan bu kararın su akıtma sorunu yaşayan pek çok komşu arasında da bir emsal oluşturması bekleniyor.