Koronavirüs salgını devam ederken, salgının büyümemesi için insanlara mecbur kalmadıkça evden çıkmamaları yönünde uyarılar yapılıyor. Süreç içerisinde Torba yasa ile birlikte vatandaşların ihtiyaçları için bankaya gitmelerine gerek kalmayacak.

Sadece dijital kanallar üzerinden kredi ve kredi kartı başvuruları yapılabilecek. Daha önceki dönemde bankaya giderek, ıslak imza atarak bankacılık hizmetlerinden faydalanılabiliyordu. Yeni alınan kararlar sonrasında kredi, kredi kartı başvurusu ile kredi öteleme gibi işlemler kolaylıkla yapılabilecek.

Koronavirüs salgını ile alınan yeni kararlar, bankalar ile müşteriler arasında yapılması beklenen sözleşmelerin sanal ortamda yapılması için zemin hazırlanıyor. Haberleşme araçları yolu ile elektronik ortamda sözleşmeler ıslak imzaya gerek kalmadan gerçekleşebilecek. Süreç dijital ortamda başlayıp, dijital ortamda son bulabilecek.

Kredi ve Kredi Kartı Başvuruları İçin Dijital Ortam Kullanılacak

Düzenleme kredi ve kredi kartı başvurularını kapsıyor. Daha önce sözleşmeler banka şubeleri aracılığıyla ıslak imza atılarak yapılıyordu. Düzenleme sonrasında haberleşme aracı sayesinde mesafeli olarak yapılmasına imkan tanınacak.

Salgın döneminde vatandaşların virüsten olumsuz etkilenmemeleri için tüm sözleşmeler uzaktan mesafeli olarak yapılacak. Islak imza şartı aranmayacağı için evden çıkmadan başvuru yapılabilir. Teknolojik şartlara uyarak yapılacak işlemler daha hızlı ve kolay gerçekleşecek. Başvurular bankaların internet adresleri üzerinden, mobil uygulamalarından ve internet bankacılık hizmetleri üzerinden yapılacak.

Başvuru değerlendirmeye alındıktan sonra olumlu karşılanması üzerine kredi ödemeleri hesaplarına, kredi kartları ise ev adreslerine gönderilecek.