Bankaların Kredi Borcu Ödenmezse, Borçtan Dolayı Hapis Cezası Var Mı?

TÜİK verilerine göre, günümüzde bankalara olan kredi borcunu ödeyemeyen tüketicilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı banka borcunu ödeyemeyen insanların özellikle avukat mesajlarıyla taciz edilmesi nedeniyle, kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Sorusu fazlaca sorulmaktadır. Bu sorunun cevabını ve konuyla alakalı farklı detayları, yazımızın devamında detaylı bir şekilde paylaştık.

KREDİ 06.01.2020 - 12:51 06.01.2020 - 12:51

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı? 

Borcu icraya düştükten sonra banka avukatları tarafından sıklıkla aranan ya da mesaj gönderilen kişilerin sormuş olduğu kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Sorusuna hemen cevap verecek olursak, belirli şartları sağlayan kişiler için herhangi bir hapis cezasının bulunmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Borcunuz için taahhüt vermediğiniz sürece avukatlarının sizi hapis cezası ile tehdit etmesi, yasadışı bir durumdur. Bu nedenle herhangi bir taahhüdünüz bulunmuyorsa bu tür söylemler içerisinde bulunan avukatları, savcılığa şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. 

Banka borcu yüzünden hapse girebilmek için, borçlunun borcunu ödeyeceğine dair taahhüt vermesi ve buna rağmen ödeme yapmaması gerekir. Hapis cezası gerektirecek durumlar hakkındaki detayları, aşağıda daha kapsamlı bir şekilde ele aldık. 

Hangi Şartlarda Borçluya Hapis Cezası Vardır?

Borçlar kanununda yer alan maddelere göre anlaşılır bir özet geçecek olursak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi adli para cezaları dışında borç ödenmediği için kimseye hapis cezası verilemez. 
Bu konuda kanunlar oldukça net olup, herhangi bir borçlunun yapmış olduğu sözleşmeden dolayı bu sözleşmenin şartlarını sağlayamadığı için özgürlüğünden alıkonulması mümkün değildir. 
Ancak burada adli para cezaları ile ilgili bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. Konumuz banka borcu olduğu için, kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Sorusunun cevabına yönelecek olursak, bu borçtan dolayı hapis cezası sadece taahhüt verilmesi durumunda geçerlidir. 

Bunun için ise, borcunuzun yasal takibe düştükten sonra, banka avukatıyla yazılı olarak icra müdürlüğünde borcunuzu yapılandırıp, tekrardan belirttiğiniz tarihlerde ödemeyi taahhüt etmeniz gerekir. 
Yeni sözleşme kapsamında vermiş olduğunuz taahhüt yerine getirilmezse, her taahhüt için 3 ay tazyik hapis cezası bulunmaktadır. Bu durum sadece banka borçları için geçerli olmayıp, avukat aracılığıyla vermiş olduğunuz tüm borç taahhütleri için geçerlidir. 

Mal Beyanında Bulunmamak Hapis Cezası Gerektirir 

Taahhüdü ihlal etmenin dışında, borçlu kişinin ilgili kurumlara mal beyanında bulunmaması durumunda da hapis cezası söz konusudur. İcra ve iflas kanunlarında açık bir şekilde belirtildiği üzere, borçlu olan kimselerin mutlaka mal beyanında bulunmaları gerekir. 

Bunun için hakkınızda illaki yasal takip başlaması şartı olmayıp, borcunuzdan dolayı sıkıntı yaşama durumunuz varsa mutlaka mal beyanında bulunmanız gerekmektedir. Mal beyanında bulunmadığınızdan takdirde 3 aya kadar açık cezaevinde hapis cezası infazı söz konusu olup, cezaevine girer girmez mal beyanında bulunduğunuz durumda dahi cezanız üzerinizden kalkacaktır.

Banka Borcu Ödenmediğinde Süreç Nasıl Devam Eder? 

Banka borcunun ödenmemesi halinde, öncelikle banka 90 günlük yasal sürecin dolmasını beklemektedir. Bu süreç içerisinde borcun ödenmesine dair çeşitli uyarılarda bulunulması olağan olup, bu süre sonunda ise banka yasal yollara başvurur. 

Öncelikle asıl borçludan alacağını tahsil etme yoluna giden banka, borcun yapılandırılması dahil farklı seçenekleri borçluya sunar. Son aşamaya gelindiği halde borcun ödenmemesi halinde, icra takibi gibi son seçenekler değerlendirilir. Bundan da sonuç alınmaması durumunda, banka aynı seçenekleri kefil üzerinde değerlendirecektir. 

Kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Konusu hakkında sormak istediklerinizi, yorum kısmından bize ileterek merak ettiğiniz hususlarda daha detaylı cevap alabilirsiniz.

Yorumlar (5)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@