Geride bırakmış olduğumuz senenin son çeyreğinden bu yana ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmeler, bankalarda da dengelerin değişmesine sebebiyet verdi. Vatandaşların artan nakit ihtiyaçları ciddi boyutlara ulaşarak geçim derdinin oluşmasına yol açarken bankalara yapılan kredi talepleri tersi yönde düşüşe geçti. Yeni dönemin faiz politikası sebebi ile ihtiyaç kredileri için dahi fahiş oranlar belirleyen bankalar, vatandaşları daha da zor duruma sürükledi. 

Son dönemlerin en durgun zamanını yaşayan banka kredileri büyük bir ekonomik probleme ışık tutarken geçtiğimiz günlerde bankacılık sektörü adına yeni bir karar geldi. Yapılan açıklamalarda kullanılan nakit avans için uygulanan faiz oranının yüzde 1,36’ya düşürüldüğü bildirildi. Bu durum, elinde nakit kalmayan ve ay boyunca geçimini kredi kartı aracılığı ile sağlamak durumunda olan tüketicilerin yüzlerini bir nebze olsun güldürdü. 

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

Sene sonuna doğru bankacılık sektöründe hareketlilik üst seviyelere ulaşırken bankaları doğrudan ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankalarda bulundurulan döviz pozisyonlarına ilişkin yeni bir kara alındığını açıklayarak söz konusu kararın Resmi Gazete’de yayınlandığını ifade etti. 

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI!

bankalari-ilgilendiren-doviz-karari-bddk-acikladi-yuzde-5e-cekildi (2)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, “Yabancı Para Net Genel Pozisyon/ Özkaynak Standart Oranının Bankalarca Konsolide ve Konsolide Olmayan Bazda Hesaplanması ve Uygulanması Hakkında Yönetmelik” başlığı altında değişikliğe gidildiğini duyurarak söz konusu değişikliği 9 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınladı. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılmış olan değişiklikler kapsamında bankalarda bulunan yabancı para net pozisyonunun öz kaynağa oranı belirlenerek hesaplanan standart oran, revize edildi. Yapılan revize işlemi sonrasında mevcut uygulamada yüzde 20 olarak belirlenmiş olan standart oranın, yüzde 5’e çekildiği bilgisi kaydedildi. 

YÜRÜRLÜĞE GİRECEĞİ TARİH AÇIKLANDI!

9 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de, bankaların döviz pozisyonları için hesaplanan standart oranı yüzde 20’den yüzde 5’e çekilmesine karar verdiğini duyuran Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, söz konusu kararın 9 Ocak 2023 tarihi itibari ile yürürlüğe gireceğini ifade etti.