Koronavirüs salgını nedeniyle yeni tedbirler kapsamında müşterilerin banka şubelerine gitmelerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Şahıs veya şirketlerin banka şubelerine gitmeden kredi, kredi kartı başvuruları yapmaları dijital ortamdan sağlanacak. Mesafeli bankacılık sistemi ile ilk defa sözleşme yapacaklar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından belirlenen yazılı şeklin yerine geçebileceği bir bilişim cihazı üzerinden gerçekleştirilecek.

Torba yasa tasarısı onaylanırsa, bankalarda yüzyüze görüşme ve ıslak imza süreci son bulacak.

Kredi Kartı Başvuru Nasıl Yapılacak?

Düzenlemenin gerçekleşmesi ile birlikte, sözleşmelerin yazılı veya uzaktan bir iletişim aracı ile yapılması, BDDK kanalından onaylanan yöntemler doğrultusunda dijital ortamdan sağlanması isteniyor.

Tüketici Haklarına da Önem Verilecek

Bankalar ve tüketiciler arasında yapılan sözleşmelerde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun maddeleri çerçevesinde yazılı belgelerin yerine geçebilecek ek yöntemlere de maddeler içerisinde yer verilecek.

Yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçebilmek için uzaktan başvuru yöntemleri ile sözleşmeli başvurular arasında bir ilişki kurulabilmesi, kurulan ilişkiler kapsamında kredi ve kredi kartı başvurularında dijital süreç imkanının başlaması bekleniyor.

Aidat Esnaf İçin Yarıya İndirildi

Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt ücreti olarak asgari ücretin onda biri (464 ₺) alınırken, Covid-19 salgınına alınan tedbirler kapsamında asgari ücretin yirmide biri (234₺) şeklinde alınacak.