Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı yapılmış ve politika faizi 200 baz puan arttırılarak yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltilmişti. Bu gelişme üzerine bankalar hemen harekete geçerek müşterilere ek hesap ve kredili mevduat hesabı için uygulanan faiz oranlarında değişiklik yapıldığını bildirdiler.

VAKIFBANK EK HESAP VE GECİKME FAİZİ YÜKSELTİLDİ!

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından kamu bankaları olan Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından müşterilere birer mesaj gönderildi. Vakıfbank'ın müşterilere gönderdiği mesajda ek hesap faizinin aylık yüzde 1,59'dan 1,79'da, gecikme faizinin ise aylık yüzde 1,89'dan yüzde 2,09'a yükseltildiği bildirildi.

ZİRAAT BANKASI KREDİLİ MEVDUAT HESABI FAİZİ VE GECİKME FAİZİNİ ARTTIRDI!

Ziraat Bankası ise yine bir mesaj göndererek müşterilerine kredili mevduat hesapları için aylık faiz oranının yüzde 1,79'a, gecikme faizinin ise yüzde 2,09'a yükseltildiğini bildirdi.her iki banka da yeni faiz oranlarının 25 Aralık 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağını açıkladı.

ÖZEL BANKALAR DA FAİZ ARTTIRACAK!

Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın yaptığı bu faiz artırımının ardından diğer bankaların da benzer faiz yükseltmelerini yapıp müşterilerine bildirmesi bekleniyor. Özel bankalarda faizoranlarının daha yüksek olabileceği tahmin ediliyor.

isbilgisi.com