Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler her geçen gün biraz daha genişletiliyor. Hükümet tarafından vatandaşları ekonomik açıdan desteklemek için verilen kredi destekleri kısa sürede ilgi gördü. Ekonomik bir kaygı yaşayan vatandaş bu süreçte soluğu banka şubelerinde aldı. Pek çok vatandaş kredi çekmek için başvuruda bulundu. Bankaların pek çok şubesinde yoğunluk yaşandı. Sosyal izolasyon ve sosyal mesafeye aldırmayan vatandaşlar endişeye neden oldu. Bu süreçte pek çok özel banka aldığı kararla çareyi şubelerini kapatmakta buldu.

Bankaların önünde meydana gelen uzun kuyrukları, bankaları bazı önlemler almaya itti. Hatta hesap açmak, hesap kapatmak gibi zaruri olmaya pek çok işlemin yine banka şubelerinde yapılmaya devam etmesi, ATM ve internet şubelerinin kullanılmaması virüs salgını tehlikesini bir kez daha gözler önüne serdi. Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aynı şekilde hizmet vermeye devam ederken özel bankalardan farklı bir hamle geldi.

Hangi Özel Bankalar Şube Kapattı?

Ekonomik belirsizliğin ortaya çıkması bankaları da olumsuz etkiledi. Bu süreçte kredi verme endişesi yaşayan bankalar çalışanlarını da korumak amacıyla yeni önlemler almaya başladılar. Para banknotları üzerinde virüsün uzun zaman yaşadığının tespit edilmesi, kalabalık ortamlarda virüsün çok daha hızlı yayıldığının ortaya çıkması üzerine özel bankalar önlemleri artırarak pek çok banka şubesinin kapatılmasına karar verdi.

Akbank, Yapı Kredi, Garanti Bankası ve Finansbank birçok ilde pek çok banka şubesini kapatıyor. Özellikle daha riskli bölgeler olarak görülen havaalanları, alışveriş merkezleri gibi yerlerdeki şubeler kapatıldı. Banka çalışanları ise diğer şubelere yönlendirilirken, bazılarının evden çalışmaya devam ettikleri öğrenildi. Finansbank şimdiye kadar en çok şube kapatan banka oldu. 104 banka şubesinin kapatıldığı açıklandı.