Bankalardan çeşitli sebeplerle kredi çeken kişi sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle emeklilerin banka kredilerine yoğun bir ilgisinin olduğu belirlendi. Çekilen krediler kadar yaşanan mağduriyetler de göz önünde bulunduruluyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, kredi çekecek emekliler için öncesinde önemli uyarılarda bulundu.

Koronavirüsle mücadelenin devam ettiği son dönemlerde pek çok vatandaş mevcut kredi ödemelerini erteletmek üzere bankaların kapısını çalıyorlar. Bu süreçte yeni kredi talebinde bulunan pek çok vatandaşın olduğu da tespit edildi. Vatandaşların gerçekleştirmiş olduğu en büyük hatanın, banka kredi sürecinde kendilerine verilen belgeleri detaylı incelememeleri ve okumamaları oldu.

Emekliler İçin Maaş Uyarısı!

Özellikle banka kredileri sırasında emeklilere imzalatılan muvafakat belgesinin çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinin altı çizildi. Bankaların sözleşme süreci içerisinde emeklilerin maaşlarından yapılacak taksit ödeme kesintisinin altında farklı mağduriyetler de yatıyor.

Kredi çekerken maaşından kesinti yapılması doğrultusunda muvafakat yazısını imzalayan emeklilerin, ilerleyen dönemlerde yaşamış oldukları sorunlar karşılığında maaşlarına banka tarafından el konulabileceği ifade edildi. Emekli vatandaşların birçoğu kredi sözleşmelerini okumadan imzalıyorlar. Bu süreçte taksit ödemelerini gerçekleştiremedikleri durumlarda emekli maaşına bankanın bloke koymasını da kabul etmiş oluyorlar. Bu süreçte kredi çeken ve sonrasında çok mağduriyet yaşayan vatandaşın olduğu belirlendi.

Banka Sözleşmelerinde Düzenleme Yapılması Öneriliyor

Emekli vatandaşların kredi taksitleri karşılığında maaşlarına el konulması hakkında pek çok şikayet gündeme gelmeye başladı. Bu noktada yasal düzenleme yapılması için önemli duyurular paylaşılıyor. Kredi kullanmak isteyen vatandaşların maaş blokelerinin en fazla maaşlarının 4’te 1’lik kısmına yapılması gerektiği öneriliyor.