Türkiye'de bankacılık sisteminde vatandaşların kredi geçmişi ve ödeme alışkanlıkları onların diğer dinansal işlemlerini derinden etkiliyor. Kredi notu düşük olan vatandaşlara bankalar tarafından yeni kredi hesabı açılmıyor. Yeni kredi talebinde bulunan vatandaşlar hangi bankaya başvururlarsa başvursunlar ret cevabı alarak ekonomik sorunlarının çözümsüz kalmasını çaresizce izlemek zorunda kalıyorlar. Peki kredi notu nedir, nasıl yükseltilir?

KREDİ NOTU NEDİR?

Kredi notu bir vatandaşın finansal karnesidir. Bankalarca vatandaşların 12 aylık periyotta borçlarını ödeme olasılığı dikkate alınarak belirlenen puan kredi notudur. Bankacılık sisteminde her müşterinin 1 ile 1900 arasında değişen notları bulunmaktadır. Yüksek puanlı notu olan müşteriler bankalardan kolay şekilde kredi alabildiği gibi düşük notu olan müşteriler de ters orantıyla bankalardan kredi alamıyorlar.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Kredi notunun yükselmesini bir anda yükseltebilecek herhangi bir yol yoktur. Bunun için belirli bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle vatandaşlar ihtiyaç duyduklarında değil normalde kredi notlarını yüksek tutmak için adımlar atmalıdırlar. Bu adımlarda çeşitli püf noktaları bulunmaktadır. Planlı bir şekilde hareket eden vatandaşlar yüksek bir kredi notuna sahip olurlar ve ihtiyaç duyduklarında kredilere kolay bir şekilde ulaşabilirler.

KREDİ TAKSİTLERİ DÜZENLİ ÖDENMELİ!

Krediler için müşterilerin onayıyla belirlenen taksitler kredi notunun en önemli kısmını oluşturmaktadır. Taksitlerin düzenli ödeniyor olması kredi notunda yüzde 35 oranında etki yapar. Ayrıca kredi kartı ödemeleri de aynı ölçüde düzenli şekilde yapılmalıdır. Bu şekilde finansal bir alışkanlık kazanan müşterilerin kredi notları yüksek olacaktır. Bu nedenle aylık ödeme tutarının üzerinde bir banka borcunun altına girilmemelidir.

BORÇLARINI ÖDEMEYENLER KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKARLAR?

Bankalwr aolan borçlarını ödemeyenlerin kredi notları düşürülerek kara listeye alınırlar. Ancak bu bir son değildir. Bu kara listeden çıkış imkanı bulunmaktadır. Bunun için borçların zamanında ödenmesi ve belirli bir sürenin geçmesi beklenir. Bu şekilde yeniden kredi notu yükselişi meydana gelir.

YENİ KREDİLER KREDİ NOTUNU DÜŞÜRÜR!

Yeni kredi kullanan müşterilerin kredi notlarında bir düşüş meydana gelir. Bunun sebebi bankaların henüz müşterinin bu kredi için ödeme performansını ölçememiş olmalarıdır. Bu nedenle yeni krediler kredi notunun risk oranını arttıracaktır.

KREDİ KARTI BORÇLARININ ASGARİ TUTAR ÖDEMELERİ KREDİ NOTUNU NASIL ETKİLER?

Kredi notu için kredi kartlarına olan borçların asgari tutarını ödemenin bir değeri yoktur. Esas olan tüm borçtur. Ancak ödeme performansı açısından müşteriler kredi kartı borçları için asgari tutar altında ödeme yaparlarsa bu kredi notu için olumsuz bir veri olacaktır. Bu nedenle en azından asgari tutar ödemesi kredi kartı dolayısı ile kredinotunun düşmesine engel olacaktır.

isbilgisi.com