Bankalararası Kart Merkezi BKM Nedir? Ne İşe Yaramaktadır?

Bankalararası Kart Merkezi, bankacılık sektörünün daha kolay hale gelmesi için araştırma ve denetleme yapan kurumdur. Peki Bankalararası Kart Merkezi ne işe yaramaktadır hiç merak ettiniz mi? İşte detaylar...

EKONOMİ 14.05.2021 - 12:30 14.05.2021 - 12:30

Bankalararası Kart Merkezi ya da kısaltması BKM olarak bilinen kurumun görevleri Türkiye sınırlarında nakit kullanımına gerek kalmadan tüm ödemelerin veya para gönderiminin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan ve bu sistemi geliştirmek amacıyla çalışmalar yapmaktır.

Bankalararası Kart Merkezi 1990 yılında kurulmuştur. BKM, 13 kamu bankası ve Özel Türk Bankalarının ortaklığıyla kurulmuştur. Bankalararası Kart Merkezi’nin herhangi bir kar amacı bulunmamaktadır. 

Bankalararası Kart Merkezi’nin 2011 senesinde başlattığı BayBayNakit kampanyası, Türkiye’de kart kullanım sayısının artırılmasını amaçlamıştır. BayBayNakit projesi ile nakit para kullanımının azaltılıp, nakit para kullanımının yerine banka kartının kullanılması amaçlanmıştır. Nakit para yerine banka kartının kullanımının, hem tüketiciye hem satıcıya hem de devlete daha fazla yarar sağlayacağı düşüncesi vardır. Ve bu doğrultuda Bankalararası Kart Merkezi hizmet vermektedir.

Bununla birlikte sürekli gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan banka kartlarının hem kullanıcıya hem de günümüz koşullarına uyarlanıp, geliştirmesi amaçlanmıştır. Banka kartlarının daha modern bir şekilde kullanılması amaçlanmaktadır. Bankalararası Kart Merkezi’nin görevleri nedir diye soranlara BKM’nin amaçlarının bunlar olduğunu belirtelim.

Neredeyse herkes alışveriş yaparken çok fazla eşya taşımamak istememektedir. Bu gibi istek ve ihtiyaçları en iyi şekilde cevap vermek Bankalararası Kart Merkezi’nin en önemli görevlerinden birisidir. Bankalararası Kart Merkezi yaptığı yeniliklerle vatandaşın en kolay şekilde alışveriş yapabilmesini amaçlamaktadır. Getirilen yenilikler ile birlikte, ödemeler daha kolay yapılmakta, daha pratik bir şekilde alışverişinizi tamamlayabilmektesiniz.

Bankalararası Kart Merkezinin Görevleri

Bankalararası Kart Merkezi’nin görevleri nelerdir diye soracak olursanız; Bankalararası Kart Merkezi’nin tüketicinin daha pratik bir şekilde alışveriş yapabilmesini ilk olarak söyleyebiliriz. Bankaların kredi kartı ve banka kartı niteliklerini geliştirmektir. Bu noktada vatandaşlara anketler yaparak, çalışmalar düzenleyerek en pratik kart kullanımı amaçlanmaktadır.

Bankaların müşterilerine hizmeti olan kredi kartının; çeşitliliğini belirlemekte, şekillerini düzenlemekte, niteliklerini ve standartlarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Kredi kartlarının temassız ödeme yerlerini geliştirerek, temassız ödeme kartlarının kullanımının yaygınlaşması amaçlanmaktadır. Ve temassız ödeme için altyapı hazırlanmaktadır.

İnternet bankacılığı sayesinde banka kartları ve kredi kartları aracılığıyla yapılan ödemelerde, alışverişin hem alıcı hem gönderici için güvenli olması amaçlanmaktadır.

Kredi kartlarının bilinçli bir şekilde kullanmasını amaçlamaktadır. Bu sebeple kredi kartlarının nasıl bilinçli olarak kullanacağı ile ilgili yazılar, Bankalararası Kart Merkezi’nin internet sitesinde yayımlanmaktadır.

Şehir ulaşımı amacıyla kullanılan kartların kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak, buna ek olarak şehir kartı bulunmayan şehirlerde şehir karta alternatif olacak projeler gerçekleştirilerek, ulaşım halinde iken para alışverişinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Bankalararası Kart Merkezi’nin yukarıda saydığımız ve saymadığımız daha onlarca projesi bulunmaktadır. Bu yazımızda ise Bankalararası Kart Merkezi nedir sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlandırdık.