Koronavirüs salgınında ikinci dalga nedeniyle ekonomik açıdan zor zamandan geçen esnaf ve vatandaşların bankalara olan borçlarının ertelenmesi gündemdeki sıcaklığını koruyor. Kredi borcu yapılandırma kapsamına alınmayan çiftçi ve tarım kredisi borçları için de yetkili isimler tarafından bazı düzenlemelerin yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Yeni Ekonomi Paketi’nde Borç Erteleme Ayrıntısı

Bankalara kredi borcu olan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Bugün ulusal basında yer alan haberlere göre banka kredi borcu olanları sevindirici bir gelişme yaşandı. Hükümetin yeni bir düzenleme üzerinde çalışmaları sürdürdüğünü açıklayan yetkililer, yeni ekonomi paketinde banka borçlarının ertelenmesinin gündemde olduğuna yer verdi. Koronavirüs salgınının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeniden şiddetini artırmasıyla birlikte vatandaşlar bankalara olan kredi borçlarını ödemekte zorluk yaşamaya devam ediyor.

Bununla birlikte geçtiğimiz dönemde milyonlarca vatandaşın kullandığı temel ihtiyaç kredisinde 6 aylık geri ödemesiz zaman bitti ve geri ödemeler dönemi başladı. Koronavirüs salgınında ikinci dalga nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiren vatandaşlar, bu ödemelerin faizsiz 6 ay daha ertelenmesini istiyor. Ekonomi uzmanları da vatandaşların söz konusu bankalara olan tüketici kredi borçlarının ertelenmesinin vatandaşları rahatlatacağına değiniyor.

Borç Yapılandırma Başvuruları Devam Ediyor

Kamu kurumlarına borcu olan vatandaşlara, koronavirüs pandemisinde ikinci dalga sebebiyle avantajlı ödeme imkanları sunuldu. Borcu olan vatandaşlar için başlatılan yapılandırma başvuruları devam ediyor. İnternet Vergi Dairesi üzerinden alınan başvurularda vatandaşlar borçlarını 18 taksite bölebiliyor. Bununla birlikte 2 ayda bir yapılacak ödeme seçenekleri ile borçlar 36 ayda geri ödenip kapatılabiliyor.

Vergi borcunu ilk taksitte ödeyen vatandaşlara da büyük kolaylık sağlanıyor. Bu şekilde ödeme yapan vatandaşların borcunu ilk taksitte ödeyenlerin faizlerinin yüzde 90'ı siliniyor ve bu vatandaşlar daha az ödeme yapıyor. Bunun yanı sıra iki taksitte ödeme yapan vatandaşların ise birikmiş borç faizlerinin yüzde 50'si siliniyor. Diğer ödeme seçeneklerinde ise vatandaşlar, borçlarının toplamını ödüyor ancak faiz silinmiyor.