Bankalara Borcu Olan Vatandaşlar İçin Süre Daralıyor! Kredi Erteleme ve Yapılandırma İçin Son Tarih Ne Zaman?

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik açıdan vatandaşları desteklemek isteyen bankalar borç yapılandırma ve borç erteleme hizmeti veriyordu. Bu noktada belirlenen sürenin sonuna gelindi. Bankaların borç yapılandırma için son başvuru tarihleri ne? Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 20.04.2020 - 13:58 20.04.2020 - 13:58

Koronavirüs salgını ekonomik daralmaya neden olmuş ve pek çok vatandaş borçlarını ödeme konusunda sorunlar yaşamaya başlamıştı. Hükümet tarafından verilen ek destek paketlerinin ardından kamu bankaları harekete geçerek vatandaşlar için kredi erteleme, kredi yapılandırma imkanları sunduğunu açıklamıştı.

Kamu bankalarının sunmuş olduğu imkanlar dahilinde özel bankaların yeteri kadar özverili davranmadıkları, banka kredi borcu erteleme ve yapılandırma borçlarına yüksek faiz oranları getirdikleri nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline gelmişlerdi. Kamu bankaları kadar uygun fırsatlar sunmasalar da özel bankalarda bu dönemde kredi borcu erteleme ya da yapılandırma imkanı sunuyor.

Her bankanın çalışma politikasının farklı olduğu düşünüldüğünde müşterilere kredi borcu erteleme ve yapılandırma faizi olarak da farklı seçenekler sunuluyor.

Kredi Borcu Ertelemesi İçin Son Tarih Ne Zaman?

Bankalar tarafından sunulan kredi borcu erteleme süreci için sona gelindi. Salgın öncesinde BDDK tarafından bankalara bir uyarı yapılmıştı. Bu uyarı sonrasında harekete geçen bankalar müşterilere işlem için belirli bir zaman aralığı sunmuşlardı. Bu süreçte pek çok vatandaş borç erteleme için başvurularda bulundu.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank için süreç anında başladı. Ardında pek çok özel bankada müşterileri için çeşitli seçenekler sundular. Pek çok bankanın genel olarak kredi borcu erteleme ve yapılandırma için başvuru sürecinin 30 Nisan 2020 tarihinde sona ermesi bekleniyor. Henüz borç erteleme yapmayan kişiler için son uyarılar yapıldı. Ay sonuna kadar bankaların süreci sonlandırmaları bekleniyor.

isbilgisi.com