Bankalar Emeklilere Kredi Vermek İçin Yarışa Başladı! Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik zorluklarda vatandaşlar bankalardan kredi alma yolunu tercih ediyorlar. Peki ekemlilere hangi bankalar faizsiz kredi veriyor? Faizsiz kredi nasıl çekilir? Faizsiz kredi başvuru şartları nelerdir? Faizsiz kredi çekmek isteyen emeklilerin ne yapmaları gerekir? Tüm cevaplar haberimizin devamında yer alıyor.

KREDİ 14.05.2020 - 14:20 14.05.2020 - 14:20

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon emekli koronavirüs sürecinde ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisine düştüler. Emekli vatandaşlar bu zor dönemi atlatabilmek için kredi çekme seçeneklerini düşünmeye başladılar. Bu konuda araştırmalar yapan emekli vatandaşlar faizsiz kredi çekmenin yollarını araştırmaya başladılar.

Türkiye'de ihtiyacı olan emeklilere çok sayıda banka faizsiz kredi imkanı tanıyor. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında en düşük emekli maaşı 1.500 TL'ye çıkınca emeklilerin bankalardan çekecekleri kredilerin üst limitleri de değişti.

Emeklilerin en çok kullandıkları banka kanalları olan PTT, Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank çok cazip kredi imkanları sunuyor. SSK ve Bağkur emeklileri arasında ayrım yapılmaksızın verilen krediler emekli vatandaşların dertlerine derman oluyor. İşte emeklilere uygun şartlarda kredi imkanı sunan bankalar:

PTT EMEKLİLERE KEFİLSİZ KREDİ VERİYOR

Çok sayıda emekli maaşlarını PTT aracılığı ile alıyorlar. Bu emekliler için PTT'nin sağladığı imkanlar arasında kredi verme hizmeti de bulunuyor. PTT kredileri doğrudan verilmemektedir. PTT anlaşmalı olduğu bankalar ile görüşerek herhangi bir kefile ya da ipoteğe gerek kalmadan emeklilere kredi veriyor. Bu kredi tutarı emeklilerin maaşlarının 10 katı kadar olabiliyor. 60 ay vade seçenekleri ile verilen krediler emeklilerin PTT hesaplarına aktarılıyor. Geri ödemeler de PTT'ye yapılıyor.

VAKIFBANK EMEKLİLERE 20.000 TL KREDİ VERİYOR

Emekli vatandaşların finans ihtiyaçlarına çare olan bankalardan birisi de kamu bankası Vakıfbank'tır. Vakıfbank'ın belirlediği prensiplere göre emeklilere 20.000 TL üst limitli kredi veriliyor. Bu krediler 60 aya kadar vadeli olabiliyor. Vakıfbank, emekli vatandaşlar için yaş sınırı uygulamaktadır. 80 yaşın üzerindeki emeklilere Vakıfbank'tan kredi verilmemektedir.

HALKBANK MUTLU EMEKLİLİK KREDİSİ VERİYOR

Halkbank tarafından emekli müşteriler için uzun bir süredir Mutlu Emeklilik Kredisi kampanyası yürütülüyor. Bu kampanya gereği emeklilere 50.000 TL'ye kadar kredi verilebiliyor. Bu kredi çeşidinde de azami vade 60 ay olarak belirlendi. İnternet bankacılığı ile de bu krediye başvuru yapılabiliyor. Ayrıca sms ile de başvuru yapılabiliyor. Halkbank'ın emeklilerden talep ettiği faiz oranı ise yüzde 0,98 oldu.

MAAŞINI İŞ BANKASI'NA TAŞIYAN EMEKLİLERE KREDİ

Türkiye İş Bankası da emeklilere kredi olanağı tanıyan bankalar arasında bulunuyor. Emekli vatandaşlar maaşlarını İş Bankası'na taşıdıkları takdirde kredi kullanabiliyorlar. Emekliler için tanınan kredi limiti 5.000 TL ile 50.000 TL olarak belirlendi. Bu krediler 60 ay vadeli olabiliyor. Emekli kredilerine yüzde 0,99 faiz uygulanıyor. 50.000 TL kredide emeklilerden 250 Tldosya masrafı alınıyor. İş Bankası'ndan emekli kredisi almak için tek şart emekli maaşlarının bu bankaya taşınması.

EMEKLİ KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

-Kredi çekecek emeklilerin kredi taksitleri maaşlarının yüzde 70'ini geçmemeli

-Başka bankalara kredi borcu bulunmamalı

-Bankanın belirlediği yaş sınırının üzerinde olunmamalı

isbilgisi.com