Bankalar Borçtan Dolayı Eve Haciz Getirebilir Mi? Hangi Eşyalara Haciz Getirilebilir?

Bankalara olan borçların ödenmemesi halinde, bankalar eve haciz getirebilir mi sorusu birçok kişi tarafından merak uyandıran bir sorudur.

BANKACILIK 29.09.2021 - 11:05 29.09.2021 - 11:12

Artık günümüzde çoğu kişi bankaların kredi kartlarını ve kredilerine kullanmaktadır. Bu ürünleri kullanmadan önce sayfalarca süren sözleşmelere imza atılmaktadır.
Bu borçların ödenmemesi halinde, bankalar eve haciz getirebilir mi sorusu birçok kişi tarafından merak uyandıran bir sorudur. Bu sorunun cevabını öğrenmek için kısa bir araştırma yapmak yeterlidir fakat genellikle son ana gelene kadar birçok kişi bu sorunun cevabını araştırmayı tercih etmemektedir. Borç ödemeyip icralık olunduğu zaman bu soruya cevap alınmaktadır.

Banka Borcumdan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi?

Birkaç yıl öncesindeki döneme kadar, banka borcu nedeniyle haciz ile karşı karşıya kalan ve banka borçları yüzünden hapis cezası alan birçok kişi bulunmaktaydı fakat günümüzde kimse banka borcu nedeniyle hapis cezası ile karşı karşıya kalmıyor. Bazı bankalar ve bankalar ile birlikte çalışan hukuk firması çalışanları, borçlarını sorunsuz bir şekilde tahsis etmek amacıyla borçlu kimseleri aradıktan sonra eğer borç ödemesi yapılmazsa işlem başlatılarak cezaevine girebilecekleri şeklinde konuşabiliyorlar fakat bu durum kişiyi bıktırmak, korkutmak ve alacaklarını tahsil etmek amaçlı söylenmektedir. Anayasanın ilgili maddesi ile birlikte açıkça belirtildiği gibi, sözleşmede bulunan yükümlülüklerini yerine getiremeyen şahısların hapis cezası ile cezalandırılması mümkün değildir. Banka yasal işlem başlatarak eve haciz göndermektedir. Eğer haciz sırasında veya icra dosyası aşamasındayken, borç ile ilgili ödeme taahhüdünde bulunan olursa; taahhüt verilmesi ardından borç ödenmemesi halinde hapis cezası söz konusu olmaktadır. Bu durum ödeme şartının ihlali olarak adlandırılır ve hapis cezası söz konusudur.

banka-haciz-uygulamasi

Bankalar Tarafından Eve Haciz Getirilebilir Mi?

Bankalar tarafından eve haciz getirilebilir mi sorusuna tekrar dönecek olursak; eğer yasal takip kesinleştiyse, icra memuru ile birlikte eve haciz getirilebilir. Haciz işlemleri sırasında evdeki hangi mallara ve eşyaları haciz konulabileceği, kanun nezdinde kesin olarak belirtilmiştir. Bu düzenlemenin yapılması ile birlikte birçok kişi bankalar artık eve haciz getiremiyor gibi bir yanlış anlayış içerisinde düşmüştür. Fakat bu durum gerçek değildir. 

Bankalar Hangi Eşyalara Haciz Getirilebilir

Bankalar eve haciz getirebilir fakat evde bulunan her eşyaya haciz koyulması söz konusu değildir. Haczi kabil olmayan olarak adlandırılan yani haczedilemeyen eşyalar bu kanunla net bir şekilde belirlenmiştir. Kişilerin hayat standartlarını devam ettirebilmesi için gereken koltuk, yatak, beyaz eşya gibi eşyalar bu kategoriye girmektedir. Ayrıca kişinin kazanç sağlamak için kullanabileceği bilgisayar gibi eşyalar da haczi kabil olmayan eşyalar arasında sayılır. Bu eşyalar için asıl önemli olan nokta birden fazla olması ve aşırı lüks olması durumudur. Değerli taşlar, madeni süsler, antika eşyalar, dev ekran televizyonlar gibi eşyalara haciz koydurulması mümkündür