Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan kararlar neticesinde bankacılıkta herkesi ilgilendiren yeni bir kararın alındığı belirlendi. Bu karar neticesinde 1 Temmuz tarihinden itibaren herkesi ilgilendirecek bir karar alındı.

Yeni düzenleme ile birlikte hesap ekstresi, dekont, hesap özeti gibi nice kişisel ve hassas olan bilgilerin herkese açık şekilde gönderilmemesi adına yeni bir kararın verildiği belirlendi. Şimdiye kadar tüm bu hassas bilgiler e posta yoluyla gönderiliyordu. Ancak kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi, herkese açık hale getirilmesi gibi riskler karşısında alınan yeni bir karar sonrasında internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden gönderilmesine karar verildi.

Tüm kişisel ve hassas veriler bu süreç içerisinde alınan önlemler kapsamında Gmail ve Hotmail gibi yabancı şirketlerin sağlamış olduğu mail hizmetleri üzerinden gönderilmeyecek. Bu durum yerli sunuculara ait olan uygulamalar üzerinden iletilerek gönderilecek. Böylece hassas verilerin yurt içerisinde kalması ve herhangi bir sızıntının yaşanmaması gerektiği amaçlanıyor.

Bankacılık Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor!

1 Temmuz tarihinden bu yana geçerli olacak yeni sistem sonrasında e posta yoluyla gönderilen kişilerin hassas bilgilerinin de yer aldığı dekontlar ve ekstreler müşterinin talebine bağlı olarak gönderim şekliyle değişiklikler gösterebilecek. Bu değişiklikler neticesinde bankacılık sistemleri üzerinden bankaya talepte bulunan müşterilerin tüm bilgilerini e posta yoluyla almaya devam edecekleri belirlendi. Bankalar hassas bilgilerin müşterilere yönlendirilmesi sırasında kendi elektronik kanallarını kullanarak güvenli bir sistemi hayata geçirmiş olacaklar.

isbilgisi.com