Ana Sayfa TEKNOLOJİ Bankacılık Virüsü Telefonunuza Bulaşabilir

Bankacılık Virüsü Telefonunuza Bulaşabilir

Play Store’da yer alan 2 uygulama telefonunuza virüs bulaştırabilir. Telefonunuz sallanınca sensörler devreye giriyor.

6
0
Paylaş

Siber güvenlik uzmanları ve araştırmacıları Google Play’de Anubis isimli zararlı bir yazılım keşfetti. görünüşte online bankacılık için son derece faydalı gibi gözüken 2 uygulama aracılığıyla insanlara hizmet verdiğini iddia eden bu zararlı yazılım kullanıcıların cihazların hareket ettirdiğinde aktif hale gelebiliyor.

Son dönemde mobil cihazlara yönelik zararlı yazılımların sayısı artış göstermeye başladı. Siber güvenlik kuruluşlarından bir tanesi araştırma gerçekleştirerek Google Play de geniş kitlelere yayılan 2 adet zararlı bankacılık yazılımı keşfetti. görünüşte son derece avantajlı ve kullanıcı odaklı gözüken bu iki uygulamanın ismi ise Currency Converter ve BatterySaverMobi artık bu iki uygulama Google Play üzerinde yer almıyor. bu durumu öğrenen Google Play bu iki uygulamayı hemen marketten kaldırdı.

Uygulamanın bir tanesi pil kullanımında tasarruf sağlamaya yardımcı olduğu şeklinde bir anlatım ile markete eklenmişti. bu uygulama Toplam 5000 kez indirilmiş 73 kullanıcıdan 4,5 puan almayı başaran uygulamada çok sayıda yorum almış ancak bu yorumların birçoğunun sahte olduğunu söylemekte yarar var.

Currency Converter ve BatterySaverMobi bu iki uygulama üzerinden saldırgandan kullanıcıların cihazlarına ve sensörlerine erişebilirler kullanıcılar telefonların hareket ettirmeye başladıklarında sensor harekete geçiyor ve bir virüs aktif oluyor. Bu virüs sayesinde kullanıcıların bilgilerinden fotoğraflarına kadar çok farklı özel bilgiye erişebiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here